27 stycznia, 2011

Krótka historia wszystkiego - Czesław Niemen

W dzisiejszej historii wszystkiego spojrzenie na artystę Czesława Niemena, jednego z najwybitniejszych muzyków polskich, artystę który miał wiele wspólnego ze sztukami plastycznymi. Sztuka wizualna zresztą wiele mu zawdzięcza, ale o tym za chwilę.

Najbardziej, w sferze wizualnej pamiętamy Czesława Niemena ze zdjęć i okładek płytowych jego wydawnictw. Niektóre z nich to ikony polskiej fotografii muzycznej. Wiele z nich wykonał artysta, który przez wielu uważany jest za ojca polskiej fotografii muzycznej Marek Karewicz.

Kolejnym wybitnym artystą, który współpracował z Niemenem min. przy tworzeniu okładek jest Rosław Szaybo. Szaybo to artysta którego życie i twórczość godne jest niejednej ksiązki czy też filmu. Jest twórcą min. okładki „Astigmatic” Krzysztofa Komedy (fotomontaż ze zdjęć Marka Karewicza) za którą ponoć dostał od Komedy skuter. Po wyjeździe na zachód stworzył okładki wielu znanych okładek min, „British Steel” Judas Priest. Poniżej jego projekt okladki „Mourner’s Rapsody” Czesława Niemena.

Czesław Niemen też sam tworzył i malował. Jedno z jego dzieł, znowu okładka płytowa, była inspiracją dla pewnego młodego człowieka do zainteresowania się sztuką. Wiele lat później, ten młody mężczyzna został artystą i znanym rzeźbiarzem. Nazywa się Mirosław Bałka. A poniżej źródło inspiracji czyli „Aerolit” Czesława Niemena.

Nieodłącznym elementem wizerunku Niemena był jego kapelusz. Zawsze z dużym szerokim rondem. Tak też sportretowała go artystka Basia Bańda.


Historia wszystkiego powróci. W kolejnym odcinku głowa.

Brak komentarzy: