30 kwietnia, 2015

ArtSpotting – praca Wilhelma Sasnala i Henryka Stażewskiego w spocie wyborczym Bronisława Komorowskiego



Nie spodziewaliśmy się zauważyć dzieł sztuki w spotach wyborczych kandydatów na prezydenta. A jednak - w najnowszym spocie wyborczym Bronisława Komorowskiego, w którym różne znane i mniej znane osoby mówią nam, że zagłosują na obecnego prezydenta (min. Janusz Gajos, Grzegorz Turnau) pojawia się Anda Rottenberg, która również potwierdza że zagłosuje na Bronisława Komorowskiego. Scena jak rozumiem kręcona jest w mieszkaniu Andy Rottenberg a w tle widać pracę Wilhelma Sasnala pt Polska-Izrael (prawy górny róg) i Henryka Stażewskiego (z lewej strony).





Obraz Wilhelma Sasnala to praca (możecie w pełnej okazałości zobaczyć ją poniżej) jaką artysta podarował Andzie Rottenberg. Byłem zresztą świadkiem tego wydarzenia. Miało ono miejsce podczas otwarcia (wernisażu) wystawy „Samochody i ludzie” Wilhelma Sasnala w galerii Foksal w 2001 roku.
 


Obok Wilhelma Sasnala można zauważyć pracę Henryka Stażewskiego, też prezent, tym razem ślubny otrzymany od artysty.

29 kwietnia, 2015

DOCS AGAINST GRAVITY z filmem Rzemiosło czyni artystę (Art and Craft).



Kolejnym filmem pokazywanym w ramach festiwalu filmów dokumentalnych - DOCS AGAINST GRAVITY będzie amerykański film "Rzemiosło czyni artystę" (Art and Craft).


Mark A. Landis to jeden z najsłynniejszych fałszerzy sztuki w historii USA. Jego imponujący 30-letni dorobek obejmuje szeroki wachlarz malarskich stylów i okresów, w tym m. in. XV-wieczne malarstwo ikoniczne, obrazy Picassa, a nawet motywy z filmów Walta Disneya. Jego kopie dzieł sztuki wystawione na aukcjach z pewnością przyniosłyby mu fortunę, ale on nie robił tego dla pieniędzy. Udając filantropa lub zrozpaczonego wykonawcę woli zmarłego członka rodziny, bądź też jezuickiego księdza Landis oddał za darmo olbrzymiej liczbie instytucji w USA na przestrzeni wielu lat ponad 100 swoich prac. Gdy jednak Matthew Leininger ostatecznie odkrył skalę jego kilkudziesięcioletnich fałszerstw, muzealnicy natychmiast  zażądali, aby ich zaprzestał. Jednak najpierw musiał on zmierzyć się z samym sobą, co wcale nie było proste. Landis, u którego zdiagnozowano schizofrenię, potraktował kopiowanie dzieł sztuki jak formę autoterapii, rodzaj pielęgnowania tradycji i okazywania jej w ten sposób szacunku. To, co robił, nie było w jego rozumieniu niczym złym. Wynikało ze szczególnego rodzaju uzależnienia od filantropii, któremu biernie się poddał i z którym zupełnie nie potrafił sobie poradzić. Film portretuje tego niezwykłego człowieka i jego niecodzienną formę twórczego działania. Oglądamy, jak tworzy kilka swoich kopii, które z pozoru wyglądają na autentyczne – na pierwszy rzut oka trudno doszukać się w nich falsyfikatu. Landis jawi się tu jako osoba, która w bezkompromisowy sposób poszukuje dla siebie szansy na życie z chorobą psychiczną. Jego życie to próba realizacji typowej dla nas wszystkich potrzeby społecznego uznania i celu, choć to, co robił, budzi oczywiście kontrowersje. Jego działanie stawia jednak pytanie o miejsce i rolę autorstwa i autentyczności we współczesnej sztuce.
  
Rzemiosło czyni artystę (Art and Craft)
USA / USA 2014, 89 min
Reżyseria / Directed by: Sam Cullman and Jennifer Grausman
Zdjęcia / Cinematography by: Sam Cullman
Producenci / Producers: Sam Cullman and Jennifer Grausman
Produkcja / Production: Motto Pictures