30 sierpnia, 2006

Monika Sosnowska w MOMA


Strasznie miło nam przynosić takie wiadomości. Dzisiaj będzie miało miejsce otwarcie wystawy Moniki Sosnowskiej w jednej z najbardziej prestiżowych instytucji muzealnej na świecie - Museum of Modern Art (MOMA) w Nowym Jorku. Jest to pierwsza indywidualna wystawa Moniki w Stanach Zjednoczonych.

Projekt Sosonowskiej, przygotowany został specjalnie dla tego muzeum, wykorzystując istniejącą tam przestrzeń galeryjną. Powstała instalacja jest typową dla artystki, strukturą trójwymiarową wykorzystującą elementy brył i wielościanów. Fragment instalacji można zobaczyć na załączonym zdjęciu.

Jest to kolejny silny sygnał dla kolekcjonerów amerykańskich, iż „Young Polish Art” to coś więcej niż chwilowe zauroczenie, że nasi artyści zdobywają kolejne szczyty przygotowując ekspozycje w tak prestiżowych miejscach jak MOMA.

A także sygnał dla naszych kuratorów muzealnych, że może warto zapewnić sobie instalację Moniki Sosnowskiej, póki nie będzie za późno (o ile już nie jest). Na razie bardzo dobre prace Moniki mają dwie kolekcje Znaki Czasu po przeciwległych krańcach Polski – w Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (zobacz: sosnowska) oraz w zakupiona dosłownie przed kilkoma miesiącami „Mała Alicja” Białymstoku (Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych).

Brak komentarzy: