02 sierpnia, 2006

Zapraszamy

Zapraszamy od początku września na inaugurację bloga poświęconego kolekcjonowaniu polskiej sztuki najnowszej. Jeszcze kilka lat temu młoda polska sztuka była „produktem niszowym”, w którego sukces wierzyli nieliczni. Jednak sukcesy Wilhelma Sasnala, Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego, Jadwigi Sawickiej czy Rafała Bujnowskiego spowodowały, że polska sztuka najnowsza stała się znana na świecie. Jednak wciąż mamy wrażenie, że artyści ci bardziej znani są poza granicami Polski niż w naszym kraju. Powoli się to zmienia.

Pod koniec roku w warszawskiej Zachęcie planowana jest wystawa pokazująca dokonania ostatnich lat w polskim malarstwie. Coraz więcej artystów wystawiających dotąd w najbardziej prestiżowych galeriach świata pojawia się ponownie w Polsce. Coraz modniejsze jest też kolekcjonowanie sztuki najnowszej przez pokolenie obecnych 30-latków. Oni rozumieją i lubią sztukę swoich rówieśników i chcą z nimi obcować na co dzień w swoich domach.

Polska nowa sztuka po latach posuchy pojawiła się również w kolekcjach publicznych. Działalność Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie, galerii Arsenał w Białymstoku czy stworzenie galerii sztuki współczesnej w ramach programu Znaki Czasu w najwięskzych polskich miastach daje szansę na wypełnienie dziury powstałej na początku trudnych lat 90.

Autorami bloga są dwaj kolekcjonerzy, którzy w ciągu ostatnich kilku lat stworzyli kolekcje sztuki. Wspólnie posiadają około 20 lat doświadczenia na rynku sztuki. Ich kolekcje tworzone były poprzez zakupy na polskich i zagranicznych rynkach aukcyjnych, w wielu znanych i liczących się galeriach komercyjnych oraz bardzo często przez zakupy bezpośrednio od artystów.

Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami. Obserwować będziemy notwania aukcyjne i sprzedaż naszych artystów w galeriach w Polsce i na świecie. Chcemy wyrazić naszą opinię na temat artystów i zjawisk, jakie na tym rynku występują. Tylko dzięki silnemu rynkowi lokalnemu polska sztuka najnowsza ma szansę na stałe zaistnieć w światowym rynku sztuki. Początki tego już widać...

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Hej napiszcie cos wiecej o tej wystawie w zachecie, kiedy rusza, rozumiem, że beda na niej obrazy z Waszej kolekcji?

SIERZANT BAZYL pisze...

Dzięki za zainteresowanie. Wystawa w Zachęcie rozpocznie się w połowie grudnia i jej kuratorem jest Agnieszka Morawińska. Wystawa ma być bardzo szerokim przeglądem tego, co się wydarzyło w ostatnich pięciu latach w malarstwie. Podobno będzie ciekawie - większość obrazów będzie z galerii współpracujących z artystami. Więcej możesz przeczytać na stronie: http://www.zacheta.art.pl/index.php?lang=1&page=6&div=20&txt=51
Pozdr

Anonimowy pisze...

Zapraszam wszystkoch do śledzenia aukcji on-line 25 września na http://artinfo.pl

Czarnym koniem jest Niebieska nr 221

Katalog jest już dostępny ...

jurowicz pisze...

strasznie cienka wystawa i dziwię się, że morawińskiej jeszcze dyrekcja zachęty nie wypiepszyła!

Maja Jurowicz

Paweł pisze...

Marzena NoFuck - Wykroje