15 listopada, 2006

Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie

Już w sobotę w Krakowie doroczna aukcja Wielkiego Serca – największa w naszym kraju aukcja charytatywna sztuki (zobacz: aukcjaWielkiegoSerca) . W dwóch ostatnich latach zebrano po ponad trzysta tysięcy PLN – 333 tysiące PLN w 2005 roku i 325 tysięcy PLN w 2004 roku. A wszystko dlatego, że aukcja krakowska znana jest z tego, że kolekcjonerzy nie trzymają się za portfel, a ceny wylicytowane często przekraczają galeryjne. W ubiegłym roku przebojem aukcji był „Bambus” Rafała Bujnowskiego, dwa lata temu rysunek Wilhelma Sasnala. O co w tym roku będą się bili kolekcjonerzy?
Zapewne o niewielki obraz olejny Marcina Maciejowskiego „Tadeusz Kantor przy powstającym obrazie Informel” z 2006 roku. Trzeba przyznać, że Marcin Maciejowski dał wyjątkowo dobry obraz na tę aukcję – z serii malowanej w szarościach. Galeryjna cena tego niewielkiego obrazu (40x40 cm) wyniosłaby ponad 10 tysięcy euro. Za ile zostanie wylicytowany w Krakowie? Cena wywoławcza zwyczajowo jest na poziomie 100 PLN.
Oprócz Maciejowskiego organizatorom aukcji udało się pozyskać m.in. prace Marzeny Nowak (Bez tytułu, technika mieszana na papierze), uroczą, zimową akwarelę podkolorowaną dodatkowo bejcą Roberta Maciejuka, szablon Roberta Rumasa (Strefa sexu – autosex), pracę na papierze „Colores” Jadwigi Sawickiej, szkice tuszem chińskim Magdaleny Abakanowicz (parka – „Nieznana” i „Nieznany”) czy zapis happeningu Jerzego Beresia z 1972 roku, przeniesiony akrylem na papier.
Reprezentowana będzie prawie cała Gruppa – można będzie kupić prace Jarosława Modzelewskiego, Ryszarda Woźniaka, Marka Sobczyka i Ryszarda Grzyba, choć trzeba zaznaczyć, że będą to prace na papierze. Z ciekawostek wystawione zostały dwie prace członków byłej Grupy Ładnie – Józefa Tomczyka „Kurosawy” oraz Marka Firka, którzy próbują się „załapać” na legendę grupy.Kraków jest piękny o każdej porze roku, a szczególnie wtedy, gdy turystyczny tłum maleje – warto więc połączyć wyjazd z wizytą w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie 18 listopada odbędzie się aukcja.

Na zdjęciach:
Marcin Maciejowski, "Tadeusz Kantor przy powstającym obrazie Informel", 2006
Robert Maciejuk, Bez tytułu, 2006

Brak komentarzy: