17 listopada, 2006

Nowy rekord Wilhelma Sasnala


Tak wygląda najdroższy obraz Wilhelma Sasnala sprzedany na aukcji. Na czwartkowej aukcji w Phillips de Pury świetny obraz „UFO” z 2002 roku osiągnął cenę 216.000 dolarów (około 650 tysięcy PLN), przy estymacji 150-200 tysięcy dolarów. Poprzedni rekord obrazu Willego, również z tego roku wynosił 204 tysiące dolarów za znakomity obraz „Samoloty i bomby”.
Sprzedał się również drugi obraz Sasnala wystawiony na tej aukcji - :Lekcja gimnastyki w szkole” za 180 tysięcy dolarów (estymacja 150-200 tysięcy dolarów). Na wiosennej aukcji w Christie’s ten obraz się nie sprzedał. Czy teraz pomogło wygranie przez Sasnala rankingu na najlepszego młodego artystę na świecie? Oczywiście rankingi to tylko rankingi, a pozycja Sasnala na rynku jest już bardzo ugruntowana, ale kto wie? Tak czy inaczej, to był bardzo dobry dzień dla byłych już właścicieli prac Wilhelma Sasnala.
Trochę słabszy okazał się ten dzień dla właścicieli Piotra Uklańskiego. Z czterech dotychczas sprzedawanych jego prac sprzedały się dwie, jedna została wycofana, a jedna się nie sprzedała.
Sprzedały się dwie „tapety” wyprodukowane przez Uklańskiego. „Untitled (Skull)” sprzedała się w domu aukcyjnym Phillips de Pury tylko za 228 tysięcy dolarów (około 680 tysięcy złotych). Piszę „tylko”, bo estymacja tej pracy była między 200 a 300 tysięcy dolarów, a poprzedni egzemplarz (są łącznie trzy+AP) sprzedał się wiosną tego roku za 408 tysięcy dolarów. Znalazł się również kupiec na „Untitled” (Vesuvius)” wystawiony w domu aukcyjnym Christie’s z estymacją 40-60 tysięcy dolarów. Ta praca, wyprodukowana w edycji do pięciu sztuk zmieniła właściciela za 78 tysięcy dolarów (ok. 230 tysięcy PLN).
Wycofana została natomiast praca wykonana z wiórków zestruganych ołówków i kredek Uklańskiego (w Christie’s), a instalacja „Room as a Face” w Phillips de Pury nie znalazła nabywcy. Pierwsza praca miała estymację 100-150 tysięcy dolarów, a druga 120-180 tysięcy dolarów.
Dziś kolejne aukcje, a na nich będą licytowane prace Sasnala, Bałki i Uklańskiego. Relacja z tych aukcji już jutro na artbazaar. A w poniedziałek podsumowanie nowojorskich aukcji. Zdradzić mogę, że Andreas Gursky nie został najdroższym fotografikiem świata. Jego dyptyk „99 Cent” sprzedał się za 2,48 miliona dolarów. Ale więcej o tym w poniedziałek.

Na zdjęciach:
Wilhelm Sasnal, „UFO”, 2002

Piotr Uklański, „Untitled (Vesuvius), 2000.

Brak komentarzy: