06 listopada, 2006

Z półki kolekcjonera – Life After Death: New Leipzig Paintings from the Rubell Family CollectionRodzina Rubellów posiada jedną z najwspanialszych kolekcji sztuki wspólczesnej. Państwo Rubellowie w świecie kolekcjonerskim są jednym z największych artorytetów. Ich wybory artystów są śledzone i naśladowane przez wielu innych kolekcjonerów i kuratorów (w dobrym kontekście – jako uznanie ich znakomitego smaku i wyczucia). W odróżnieniu od innej ikony kolekcjonerstwa, Saatchiego nie podchodzą do sztuki jako do biznesu (przedsięwzięcia inwestycyjnego) tylko jako do wielkiej pasji.

Byłem bardzo ciekawy jakiego formatu skarby udało im się zebrać z bardzo modnej (i trzeba przyznać że dobrej) tgzw. Szkoły Lipskiej. Mniejsza o etykietki, zostawmy to krytykom, dla nas kolekcjonerów, możliwość zajrzenia w zbiory innych kolekcjonerów jest zawsze dużym przeżyciem. Dobór artystów jest oczywiscie, wyśmienity mamy tu - Tilo Baumgartela, Tima Eitela, Martina Kobe, Neo Raucha, Christophera Rückhaberle, Davida Schnella i mojego ulubionego Matthiasa Weischera. Musi on być też chyba ulubionym artystą Rubellów jako że reprodukowana jest największa ilość jego prac. Widać przy tym, że Rubellowie bardzo indywidualnie podchodzą do każdego z artystów – nie jest to sztampowe – po trzy obrazy każdego z artystów aby mieć niezłą reprezentację stylu czy szkoły tylko, tak jak mi się wydaje w przypadku Weischera, jeśli polubią artyste „wchodzą” w niego przekrojowo. Stąd też bardzo dużo jest w tej książce reprodukcji rysunków Weischera. Można mieć zastrzeżenia do formatu książki (trochę mniej niż a4) przez co nie ma komfortu oglądania wielu prac.

Life After Death: New Leipzig Paintings from the Rubell Family Collection (Hardcover) by Mark Coetzee, Laura Steward Heon

Brak komentarzy: