17 maja, 2007

"Samoloty" Wilhelma Sasnala sprzedane na aukcji w Christie's za ponad milion złotych!

Nowy rekord cenowy na pracę Wilhelma Sasnala na międzynarodowych aukcjach. Jego „Samoloty” z 1999 roku – bardzo znana i często reprodukowana praca, pochodząca z kolekcji Charlesa Saatchiego, została sprzedana wczoraj na wieczornej aukcji sztuki współczesnej w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s za 396 tysięcy dolarów (czyli ponad 1,1 miliona złotych).

Jest to najdrożej sprzedany współczesny polski obraz olejny. (Najdroższą pracą wciąż pozostają „Naziści” Piotra Uklańskiego, sprzedane ubiegłym roku za ponad milion dolarów) Równocześnie to dwa razy więcej niż dotychczasowa najwyższa cena zapłacona za pracę Sasnala. 16 listopada ubiegłego roku za pracę „UFO” z 2002 roku zapłacono na nowojorskiej aukcji 216 tysięcy dolarów.
Trzeba przyznać, że choć „Samoloty” nie są najwybitniejszą pracą Wilego, to na pewno jedną z najbardziej znanych. Po raz pierwszy zostały pokazane w 1999 roku na „kultowej” już dziś pierwszej indywidualnej wystawie w przestrzeni publicznej – w CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Później, poprzez łańcuszek pośredników trafiły do Charlesa Saatchiego i zostały wystawione na londyńskiej wystawie „Triumph of Painting” Part II. Ani Sasnal, ani reprezentujące go galerie nie sprzedawały bezpośrednio prac Saatchiemu, gdyż ma on reputację spekulanta podbijającego ceny prac artystów ze swojej stajni, by potem sprzedać je z zyskiem – przykład „Samolotów” pokazuje – że z dobrym skutkiem.
Nie wiadomo, kto kupił pracę Sasnala. Jeśli pojawi się taka informacja, natychmiast ją podamy. Warto dodać, że obraz ma wymiary 150x300 cm (w dwóch częściach) i że był wystawiony z estymacją 200-300 tysięcy dolarów.
Również świetnie sprzedała się druga powszechnie znana praca polskiego artysty – „Untitled” Piotra Uklańskiego przedstawiającą zdjęcie rentgenowskie czaszki Francois Pinault ze skrzyżowanymi piszczelami. Zdjęcie to było jednym z najbardziej widocznych elementów „Where are we going?” - wystawy dzieł z kolekcji tego kolekcjonera i biznesmena (właściciela m.in.domu aukcyjnego Christie’s czy marki Gucci, a obecnie „polującego” na niemiecką Pumę) w Palazzo Grassi w Wenecji.
Na aukcji w konkurencyjnym Sotheby’s wystawiono do sprzedaży numer 2 tej pracy(edycja do 5 sztuk). „Czaszka” sprzedała się znakomicie – osiągnęła cenę 240 tysięcy dolarów (ponad 670 tysięcy złotych) przy estymacji 80-120 tysięcy dolarów.
Słabiej sprzedał się bardzo dobry obraz Wilhelma Sasnala „Untitled” z 2003. Za tę pracę, o wymiarach 60x70 cm nowy właściciel zapłacił 36 tysięcy dolarów (estymacja 30-40 tysięcy dolarów). Trzeba przyznać, że zrobił dobry interes, bo praca jest naprawdę ciekawa.
Na zdjęciach: Wilhelm Sasnal, Samoloty, 1999; Piotr Uklański, Untitled ed. 2/5, 2003; Wilhelm Sasnal, Untitled, 2003.

Brak komentarzy: