25 czerwca, 2007

Świetna sprzedaż prac Sasnala i Bujnowskiego na aukcjach w Londynie

Znakomita passa polskiej młodej sztuki na międzynarodowych aukcjach trwa. Na aukcjach w trzech wielkich domach aukcyjnych w Londynie obrazy Wilhelma Sasnala sprzedały się przekraczając zdecydowanie górne granice estymacji, natomiast obraz Rafała Bujnowskiego prawie osiągnął górną granicę estymacji. To już ostatnie duże aukcje przed wakacjami. Czy w październiku rynek trochę ochłonie?
Obrazy Sasnala można było kupić na aukcjach w domach aukcyjnych Sotheby’s oraz Phillips de Pury&Co. W Sotheby’s do kupienia był obraz przedstawiający fragment Ziemi widoczny ze stacji kosmicznej, namalowany w 2001 roku – obraz kiedyś był w ofercie Rastra, ale ostatecznie został sprzedany we włoskiej galerii Laura Pecci.
Obraz o wymiarach 65x75 cm miał estymację 18-25 tysięcy funtów, a został sprzedany za 45 tysięcy funtów (ok. 253 tysiące PLN).
Z kolei w Phillps de Pury był nowszy obraz „Untitled (group of monkeys with white margin)” z 2002 roku.
Ten niewielki (27x27 cm) obraz miał estymację aż 30-40 tysięcy funtów, ale i tak ją przekroczył, osiągając ostatecznie poziom 48 tysięcy funtów (ok. 270 tysięcy PLN). Te coraz wyższe ceny na aukcjach prac Sasnala są odzwierciedleniem rosnących również w ostatnich miesiącach cen prac tego artysty na rynku pierwotnym.
Zdecydowanie niższe ceny osiągają na aukcjach prace Rafała Bujnowskiego, który na międzynarodowych aukcjach pojawił się dopiero jesienią ubiegłego roku (obraz z serii „Śnieg” w londyńskim Christie’s). Jednak prace Rafała również systematycznie drożeją i w londyńskim Christie’s praca z poszukiwanej bardzo serii „Bliźniaki” z 2003 roku (wymiary 51x74 cm) osiągnęła cenę 7,8 tysiąca funtów (ok. 44 tysięcy PLN), przy estymacji 6-8 tysięcy funtów.
To już trzeci obraz Bujnowskiego soferowany na międzynarodowych aukcjach w tym roku, a czwarty w ogóle. Wszystkie na razie się sprzedały.
Londyńskie aukcje pokazały, że rynek sztuki najnowszej jest rozgrzany, jak nigdy dotąd. Jakie inne ciekawe prace sprzedano na londyńskich aukcjach? Jaka praca jest najdrożej sprzedaną na aukcji pracą żyjącego artysty? O tym wszystkim już jutro w ArtBazaar. Zapraszamy!

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

ARTINVESTOR-Index 2006
Sasnal na 22 miejscu
Sosnowska na 110

Ostatni numer 03/07

Polecam i pozdrawiam.

bobde