16 sierpnia, 2007

Hirst podąża krokami Saatchiego?

Czyżby Damien Hirst podążał krokami dawnego patrona i kolekcjonera, który uczynił go sławnym - Charlsa Saatchiego? Według informacji zamieszczonych przez brytyjski dziennik Telegraph, Damien Hirst kupił całą wystawę coraz bardziej popularnego na Wyspach artysty- Paula Insecta.


Paul Insect (aka Paul Humphrey) to 36 latek, grafik i projektant, który min. miał na koncie przygotowanie kampanii reklamowych dla kilku koncernów motoryzacyjnych. Jego pierwszym indywidualnym pokazem galeryjnym była wystawa dla Lazarides Galery, którą właśnie, jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem w całości kupił Hirst. Czyli Hirst zastosował klasyczny „numer” Saatchiego, kupując dużą ilość prac artysty tuż na progu jego kariery artystycznej. Nie wiemy, jakie były intencje kupującego, czy ten zakup ma charakter inwestycyjny, czy też Hirst jest miłośnikiem Insekta czy też, co jest najbardziej prawdopodobne jest to po trochu jedno i drugie, ale jest to chyba bardzo dobry wybór.


Galeria reprezentująca Insecta to młoda i coraz bardziej popularna w Londynie instytucja reprezentująca wielu artystów z kręgów tzw. sztuki ulicy w tym min Banksego (o samej galerii więcej w nadchodzących dniach). Za całość ekspozycji Insecta Hirst zapłacił 500 000 funtów.


Głównym dziełem na wystawie była ważąca pół tony instalacja sztabek pokrytych złotem zatytułowana „Bulion”.Wszystkie prace Paul Insect. Zdjęcia pochodzą ze strony galerii http://www.lazinc.com/

Brak komentarzy: