10 września, 2007

18 milionów dolarów (a może więcej?) za roczne wynajęcie pracowni w Royal College of Art


Może warto, by uczelnie wynajmowały artystom przestrzeń na pracownie w zamian za prace, które ci artyści zostawialiby szkołom? Jak jest to opłacalne, przekonały się władze słynnej londyńskiej uczelni artystycznej Royal College of Art. Szkoła potrzebuje pilnie pieniędzy na budowę nowego kampusa akademickiego na terenie Battersea w Londynie. Część pieniędzy chce pozyskać ze… sprzedaży pracy Francisa Bacona.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Bacon darował obraz „Study from the Human Body, Man Turning on the Light” w zamian za możliwość korzystania z pracowni należącej do RCA, gdy jego spłonęła. Mimo że Bacon nie miał formalnego wykształcenia akademickiego był bliskim przyjacielem Sir Robina Darwina, rektora szkoły.
Pierwotnie Bacon za roczne korzystanie z pracowni przekazał szkole pracę „Study for Bullfight No 1”. Gdy jednak w 1975 poprosił szkołę o wypożyczenie pracy na wielką retrospektywę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, dał szkole nowy obraz – właśnie Study from the Human Body, Man Turning on the Light”. Praca ta dużo bardziej podobała się uczelni i to ona ostatecznie stała się własnością Royal College of Art. Wielokrotnie wypożyczana na wystawy, zawsze jednak wracała na ścianę na uczelni.
Teraz władze akademii chcą ją sprzedać. Estymacja tej pracy wynosi 9 milionów funtów (18 milionów dolarów) i specjaliści z Christie’s, bo w tym domu na październikowej aukcji w Londynie, będzie sprzedawana ta praca, uważają, że jest to bardzo konserwatywna wycena. Na nowojorskiej aukcji w Sotheby’s inna duża i ważna praca Bacona – jeden z portretów papieża Innocentego X, sprzedała się za 26,5 miliona funtów (53 miliony dolarów).
Zwykle w takich sytuacjach nasuwa się pytanie – czy to etyczne, że uczelnia sprzedaje pracę darowaną przez artystę. W tym przypadku nie ma takich pytań. Akademia chciała tę pracę sprzedać już w latach 80.i zapytała o to artystę. Ten się zgodził.
Teraz pozostaje nam czekać na październikowe aukcje podczas targów Frieze w Londynie, by zobaczyć, jaką część kampusu będzie mogło RCA wybudować za jedno płótno Bacona. Nie da się bowiem ukryć, że praca z taką historią rozpali kolekcjonerów.
Na zdjęciu: obraz Francisa Bacona „Study from the Human Body, Man Turning on the Light”, 1974.

Brak komentarzy: