13 września, 2007

Bardzo dobre wyniki prac Wojciecha Fangora w domu aukcyjnym Sotheby's

Rosną ceny na prace Wojciecha Fangora. Potwierdzają to rezultaty prac tego malarza na ostatniej aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Na środowej aukcji sztuki współczesnej (Contemporary Art Part I and II), dwie prace jedynego jak dotąd polskiego artysty, który miał wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku wzrosły zdecydowanie powyżej estymacji.
Licytowany jako drugi obraz M78 z 1968 roku (wymiary 127x127 cm) o mało nie pobił znakomitego wyniku obrazu M39, który w lutym wylądował w kolekcji Fibaków za 96 tysięcy dolarów. Teraz M78 został sprzedany za 91 tysięcy dolarów (245 tysięcy PLN – w złotych zdecydowanie taniej dzięki słabemu dolarowi). Z kolei o rok młodszy obraz Fangora M33 (prawie takie same wymiary – 122x122 cm), licytowany jako pierwszy wzrósł do 67 tysięcy dolarów (181 tysięcy PLN).
Oba obrazy miały estymację na poziomie 30-40 tysięcy dolarów. To kolejna, tak jak pisaliśmy, bardzo dobra sprzedaż prac Fangora na amerykańskim rynku. Ciekawe, czy i tym razem obrazy trafią z USA do Polski, czy też pozostaną za oceanem?
W lutym Sotheby’s pięć prac klasyka polskiej sztuki współczesnej zostało sprzedanych łącznie za prawie milion złotych. Pisaliśmy o tym tutaj.
Na aukcji w Sotheby’s sprzedawana była rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Magdusia” z 1988 roku, wystawiona z estymacją 20-30 tysięcy dolarów (54-81 tysięcy PLN). Nie znalazła ona jednak nabywcy.

Brak komentarzy: