08 października, 2007

Nowe zjawiska w sztuce polskiej – już w sprzedaży !

To chyba najbardziej oczekiwana w tym roku ( i chyba jedna z ważniejszych w przeciągu kilku ostatnich lat) publikacja dotycząca sztuki najnowszej w Polsce i nie mogłem ukryć swojego zdziwienia jak trochę przypadkowo „wpadłem” na nią wczoraj w księgarni Zamku Ujazdowskiego. Ale bardzo przyjemnie jest być tak zaskakiwanym gdyż jest to fenomenalnie wydane i bardzo ciekawie napisane wydawnictwo. Jestem po kilkakrotnym przewertowaniu książki i skrótowym przejrzeniu kilku haseł dotyczących poszczególnych artystów i nie mogę się doczekać, kiedy wrócę z pracy do domu, aby zacząć od początku – czytać i wertować.


Największe zalety tego wydawnictwa to przystępnie napisane teksty o artystach, eseje podsumowujące to co się wydarzyło w sztuce polskiej po roku 2000 i spora ilość reprodukcji prac artystów.

Jak zawsze przy tego typu publikacjach dyskusyjna może być lista artystów w niej ujętych i tych których zabrakło. Kilka nieobecności jest bardzo widocznych. Może już czas na suplement?

Pozycja absolutnie konieczna.

17 komentarzy:

Anonimowy pisze...

To takie polskie Art Now (te były wydawane przez Taschena). Ciekawe, czy to jednorazowa akcja, czy też będzie kiedyś druga część. A swoją drogą wybór niektórych artystów jest dziwny - w większości to "odkrywanie odkrytego". Ale nie narzekajmy. Fajnie, że jest!

Krzysztof Masiewicz pisze...

Bardzo dobre porównanie z ART NOW. No właśnie, jak na "nowe zjawiska..." może trochę zbyt mało tych nowych, ale może w pierwszym ART NOW trzeba było uznać tych uznanych?

Anonimowy pisze...

ile kosztuje?

Anonimowy pisze...

przydałaby się szersza notka -nie wszyscy mają, gdzie to od razu kupić - jacy artyści są, jakich zdaniem art bazaar zabrakło, bo ogólne info, że ksiażka już jest to w kilku miejscach sie pojawiłom.in. ze dwa tyg temu w "polityce".

Krzysztof Masiewicz pisze...

Kosztuje bodajże 115 zl.

Piotr Bazylko pisze...

Napisaliśmy, że w końcu książkę można już kupić, np. w ZUJ-u. A oto lista artystów: Adam Adach, Paweł Althamer, Azorro, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Agata Bogacka, Agnieszka Brzeżańska, Michał Budny,
Rafał Bujnowski, Bogna Burska, Andrzej Czarnacki, Hubert Czerepok, Oskar Dawcki, Marta Deskur, Roman Dziatkiewicz, Jarosław Fliciński, Wojciech Gilewicz, Maurycy Gomulicki, Ryszard Górecki, Artur Grabowski, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Rafał Jakubowicz, Zuzanna Janin, Katarzyna Józefowicz, Grzegorz Klaman, Anna Konik, Karolina Kowalska, Tomasz Kozak, Jarosław Kozakiewicz, Katarzyna Kozyra, Maciej Kurak, Kamil Kuskowski, Robert Kuśmirowski, Dominik Lejman, Olga Lewicka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński, Marcin Maciejowski, Robert Maciejuk, Anna Niesterowicz, Dorota Nieznalska, Anna Okrasko, Paulina Ołowska, Laura Pawela, Aleksandra Polisiewicz, Igor Przybylski, Konrad Pustoła, Joanna Rajkowska, Zbigniew Rogalski, Robert Rumsas, Daniel Rumiancew, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Sędzia Głóny, Jan Simon, Jan Smaga, Monika Sosnowska, Paweł Susid, Robert Szczerbowski, Grzegorz Sztwiertnia, Szu Szu, Twożywo, Piotr Uklański, Wojciech Wilczyk, Zorka Wollny, Julita Wójcik, Piotr Wyrzykowski, Jakub Julian Ziółkowski, Alicja Żebrowska i Artur Żmijewski.

Anonimowy pisze...

Nie wszyscy sa z Warszawy panie redaktorze, w Empikach o niej nie slyszeli...

Piotr Bazylko pisze...

Wiem, że świat nie kończy się za brudnymi i oblepionymi billboardami opłotkami Warszawy. Jedyne, co mogę polecić, to adres internetowy księgarni w ZUJ "Spis Treści". Oto on: http://www.pksiazki.com.pl/osobne/103/o_nas.php Tam trzeba uderzać w sprawie ściągnięcia książki. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Na pierwszy rzut oka na liste nazwisk, widac, ze autorzy dokonali własnego wyboru artystow. Nie jest tak jak w przypadku wystawy w Zachecie, gdzie kuratorka brala po prostu cale stajnie wiodacych galerii. Nie ma Bartka Materki, Piotra Janasa.
Niezaleznosc myslenia to b. cenna cecha w "art worldzie".

Anonimowy pisze...

wlasciwie sa Ci ktorzy mieli wystawe, badz brali udzial w jakims projekcie w CSW.Co to ma wspolnego z Art Now?

Anonimowy pisze...

brakuje chyba wszystkich "nowych".

Anonimowy pisze...

Można powiedziec, że ksiązka jest i dobrze ...Pojawiają się oczywiście wątpliwości co do reprezentacji Polski po 2000 r. To tak jak nasza reprezentacja piłkarska niby nowa ale większość zsłużona i "pamietająca poprzednie mistrzostwa świata".
Dobrze, że ciało redakcyjne dało cynk o doborze artystów pochodzących z projektu " w samym centrum uwagi" przygorowanej przez CSW

Anonimowy pisze...

"Nowe zjawiska w sztuce polskiej"="w samym centrum uwagi"

adam pisze...

dopiero dotarly z drukarni pierwsze egz ksiazki, dlatego dystrybucja ograniczona jest poki co do csw. w empikach i innych ksiegarniach wydawnictwo pojawiac bedzie sie sukcesywnie. takze w wersji angielskiej. istnieje mozliwosc zamowienia ksiazki meilem i otrzymania droga pocztowa, w takim wypadku prosimy o kontakt na adres: wydawnictwa@csw.art.pl oficjalna premiera ksiazki oraz dyskusja wokol jej zalozen 8.11 w zamku ujazdowskim o g. 18tej, zapraszam w imieniu redakcji, adam mazur

Anonimowy pisze...

polecam zapoznanie sie z mniej lokalnym rankingiem polskich artystow - Artfacts

Anonimowy pisze...

czy w Polsce grafika artystyczna juz znikła czy jest zbyt ambitna, mało komercyjna?

Anonimowy pisze...

dobra i taka reprezentacja jeśli ktos z po za polski chciałby się czegos dowiedzieć o naszych artystach..i że po angielsku będzie oddzielnie,też dobrze.lepsze to niż nic-taka końcowa refleksja.