25 stycznia, 2008

Aukcyjny początek roku w londyńskim Christie's - jaki będzie?

Jeśli wierzyć inwestorom giełdowym, to obecny rok nie wróży nic dobrego na rynku sztuki. Jako przykład może posłużyć kurs akcji jedynego notowanego na giełdzie wielkiego domu aukcyjnego – Sotheby’s. Jego akcje spadły od początku roku o ponad 22 procent, podczas gdy indeks S&P spadł tylko około 9 procent. Co ciekawe spadki nastąpiły po opublikowaniu rekordowych wyników za 2007 rok. Ale o tym gracze giełdowi wiedzieli od dawna, a słabe prognozy na 2008 rok to dla nich nowość.
W takich nastrojach zbliżamy się do pierwszej tegorocznej aukcji sztuki współczesnej (tej głównej – Post-War and Contemporary Art – Evening Sale), która odbędzie się 6 lutego w londyńskiej siedzibie Christie’s. Czy ta aukcja potwierdzi obawy inwestorów i ucieszy kolekcjonerów, dla których rosnące w geometrycznym tempie ceny prac były po prostu zmorą? Zobaczymy…
A dobrych prac na aukcji w Londynie nie brakuje.

Najwięcej (siedem) będzie prac Gerharda Richtera, na czele ze znakomitym „Zwei Liebespaare” z 1966 roku (estymacja na żądanie – ale jeśli ten obraz się sprzeda, to będzie to jedna najdrożej sprzedanych prac Richtera).


Rekord zapewne osiągnie tryptyk Francisa Bacona z lat 1974-1977, który, jak się spodziewają specjaliści, osiągnie cenę w okolicach 25 milionów funtów (czyli 50 milionów dolarów). Mnie zachwyciła inna, niewielka praca Bacona „Untitled (Head)” z 1967 roku (estymacja 500-750 tysięcy funtów).


Ciekawe będzie, jak wypadnie kolejna z „sióstr” Richarda Prince’a „Settlement Nurse”, która ma bardzo wysoką estymację 2-3 miliony funtów (4-6 miliony dolarów). Ale przypomnijmy, że inna praca Prince’a – „Registered Nurse” na listopadowej aukcji Phillips de Pury w Nowym Jorku osiągnęła rekordową cenę 4,3 miliona dolarów.


Oprócz tych prac w Londynie kolekcjonerzy będą też mogli kupić prace Eda Ruschy (bardzo dobry obraz „The Mountain”), Anselma Kiefera, Andreasa Gursky’ego czy Cecily Brown. Zdecydowanie słabsze są wystawione na sprzedaż prace Andy Warhola.

Na zdjęciach: Gerhard Richter, Zwei Liebespaare, 1966; Francis Bacon, Tryptych, 1974-1977; Francis Bacon, Untitled (Head), 1967; Richard Prince, Settlement Nurse, 2003.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

...Anzelma Kiefera...
pozdr

Piotr Bazylko pisze...

tak. to ten mój cholerny korektor tekstu. ciągle mi zmienia nazwiska. Hirsta na Horsta, Kiefera na Kielera. dziękuję za uwagę. już poprawiam.