27 sierpnia, 2008

Sao Paulo: powstanie rejestr prac sztuki ulicy, szansa na ocalenie murali Os Gemeos i Nuncy

Dzięki udziałowi wystawie „streetartowej” w londyńskiej Tate Modern tego lata bracia Otavio i Gustavo Pandolfo, znani szerzej jako artystyczny duet Os Gemeos stali się znani na całym świecie. Jednak kuratorski wybór tych bliźniaków z Brazylii (wśród innych artystów sztuki ulicy) spowodował coś więcej – być może ocaleją najciekawsze produkcje Os Gemeos i innych artystów tworzących na ulicach w ich rodzinnym Sao Paulo.
Miasto właśnie rozpoczęło tworzenie specjalnego rejestru prac „street artu”, które nie zostaną zamalowane przez służby miejskie. Jest to o tyle ważne, że w od 2006 roku w tym mieście obowiązuje specjalne prawo, na mocy którego zostało zdjętych wiele reklam, bilboardów, ale także zamalowano wiele murali. W ten sposób pod szarą farbą zniknął wielki, o długości 680 metrów mural Os Gemeos przy ulicy 23 maja w Sao Paulo. A przecież Sao Paulo to nie tylko bliźniaki Pandolfo. To także Nunca ( czyli Francisco Rodrigues da Silva) – również uczestnik wystawy Tate Modern, a także żona jednego bliźniaków – Nina Pandolfo, by wymienić tylko tych najważniejszych.
Co ciekawe, mural przy ulicy 23 maja został zamalowany już po otwarciu wystawy w Tate Modern. Dziś władze miejskie przyznają, że prawo, znane jako Prawo Czystego Miasta, jest nadinterpretowane i zamalowywane są prace, na które same władze miejskie wydały zgodę.
Na dodatek sztuka ulicy staje się coraz bardziej popularna i być może miasto traci też na braku „turystyki streetartowej”. Być może wręcz, jak zapowiadają osoby odpowiedzialne za czystość w mieście, teraz najlepsze prace będą wręcz chronione.
Nic dziwnego, bo jak jeszcze trochę wzrosną ceny na brazylijski „street art”, to patrząc na los niektórych prac Banksy’ego – prace te będą „demontowane” ze ścian przez złodziei. Dziś szkice Os Gemeos kosztują w jego Galerii Fortes Vilaca około 2 tysięcy dolarów, a obraz około 30 tysięcy. Ale jak jeszcze trochę pójdą w górę, to mogą się pojawić faceci z młotkami i szybko „zdejmą” prace duetu ze ściany.
Na zdjęciu jedna z prac Os Gemeos na ulicach Sao Paulo. Ona ma szansę ocaleć.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

http://www.fotolog.com/artpage/51959076

25h pisze...

szkoda, bo największy urok ulicznych prac kryje się chyba właśnie w ciągłym zagrożeniu tymczasowością i pomimo, podejmowaną jednak wciąż na nowo aktywnością..

Mariusz (m-city) Waras pisze...

Twinsy nie są z Sao Paulo, a ich prac jest stosunkowo malo w Sao. Bedac tam w zeszlym roku raczej wiadac bylo tendencje do zamlowywania na szaro przez miasto niz do ochrony ...