24 października, 2008

Z półki kolekcjonera – „Dali & I: The Surreal Story” Stan Lauryssens

Książka ta w materiałach reklamowych zapowiadana była jako wspomnienia jednego z bardziej znanych dilerów rynku sztuki, który zarobił miliony na sprzedaży prac Salvadora Dali. Miała odkrywać tajemnicę rynku sztuki, pokazywać prawdziwe oblicze mistrza surrealizmu. Z dużymi nadziejami przystąpiłem do jej lektury i po jej przeczytaniu muszę was wszystkich ostrzec chyba nie warto.

Stan Lauryssens, człowiek który podobno zarobił miliony na sprzedaży prac Daliego to zwykły oszust. Bez skrępowania opowiada historie jak nabierał bogatych klientów sprzedając im reprodukcje prac Daliego jako prawdziwe prace mistrza, jak handlował podrabianymi odbitkami prac podpisywanymi przez jego sekretarza a nie artystę. Opowiada o ludzkiej żądzy posiadania i chęci zrobienia szybkiej fortuny na śmierci artysty. Portret samego artysty, o ile jest prawdziwy, też nie jest najciekawszy. Teraz patrząc na prace Daliego trudniej będzie mi sie skupić na samej pracy, pamiętając jakim był człowiekiem, zastanawiając się czy jest to jego praca czy jednego z licznych asystentów.

„Dali & I: The Surreal Story” Stan Lauryssens,
Thomas Dunne Books, 2008

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

no to chyba jednak warto skoro ta ksiazka tyle odkrywa. a to ze prace byly robione przez jego asystentow to nic nowego, zreszta wielu artystow bylo i jest wyreczanych przez swoich asystentow i mnie to nie oburza.

Anonimowy pisze...

czy książka jest gdzieśdostępna po polsku?

Krzysztof Masiewicz pisze...

raczej nie. Światową premierę miała niecałe 2 miesiące temu.

Cezar pisze...

Ja też uważam, że warto mieć ją w swojej bibliotece. Jeśli jest kontrowersyjna, to dużo wnosi do skostniałego, ale i milczącego na temat tzw. świętości, świata sztuki. Szkoda, że nie ma tej książki w Polsce. A może ktoś, kto to przeczyta, wyda ? :)))