22 grudnia, 2008

Anna Molska wygrywa plebiscyt Artbazaar na najciekawszy debiut artystyczny 2008 roku

Najbardziej ekscytujący plebiscyt roku za nami. W tym roku w głosowaniu naszych czytelników wygrała Anna Molska (134 głosy). Absolwentka Kowalni, poza fleszami mediów, poza rynkiem galeryjnym subtelnie od czasu do czasu dająca nam znać o sobie ( w tym roku w Berlinie i w Arsenale w Białymstoku). Ciekawe, że czołowe miejsca w rankingu (1 i 4) zdobyły artystki tworzące głównie sztukę video, czyli w obszarze poza głównym nurtem zainteresowania mediów i kolekcjonerów. Trzeba przyznać, że czwarte miejsce Agnieszki Polskiej jest małym ale miłym zaskoczeniem gdyż przed wystawą „Nie ma sorry” nie była ona szerzej znana poza Krakowem.
Drugie i ósme miejsce zajęli tegoroczni absolwenci warszawskiej ASP, odpowiednio Paweł Dunal i Sławek Pawszak. Warto tu wspomnieć o zbierającym znakomite recenzje pokazie prac Sławka na targach w Miami przygotowanym przez warszawska Galerię Czarną. Niedaleko, w połowie zestawienia uplasowali się Paweł Śliwiński i Tymek Borowski, koledzy Pawszka i Dunala z uczelni. Cały czas można zobaczyć ich wspólne prace w Galerii A w Warszawie. Bardzo jesteśmy ciekawi następnej wystawy każdego z czwórki tych artystów.

Na Olafa Brzeskiego głosowało 76 czytelników co pozwoliło mu zająć trzecie miejsce. Wśród bukmacherów był to pewniak do pierwszego miejsca. Dla nas było to jedno z najważniejszych „odkryć” mijającego roku.

Dla Izy Tarasewicz i Magdy Starskiej (odpowiednio 7 i 9 miejsce), dwóch artystek związanych z Poznaniem i działającą tam wspólnotą artystyczną Penerstwo był to bardzo udany rok. Nowa Ekspresja zdobywa coraz większe grono admiratorów wśród miłośników sztuki.

Oto szczegółowe wyniki naszej zabawy:

Anna Molska -134 głosy
Paweł Dunal –106 głosów
Olaf Brzeski – 76 głosów
Agnieszka Polska – 75 głosów
Paweł Śliwiński – 59 głosów
Tymek Borowski – 49 głosów
Iza Tarasewicz – 33 głosy
Sławek Pawszak – 32 głosy
Magda Starska – 24 głosy

Na zdjęciu praca Anny Molskiej z cyklu „Rafał”, 2006.

19 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawe omówienie wyników rankingu ;). Gdyby nie zestawienie poniżej nie załapałbym, jaka była kolejność głosów. Pierwsze miejsce za ekwilibrystykę roku ;)!

Anonimowy pisze...

O kant dupy potłuc ten plebiscyt.
Sama dałam 10 glosów na Molską i z tego jest "obiektywne" zwyciestwo ;-D

Ewelinka

Anonimowy pisze...

Zlekceważenie w omówieniu artysty na którego głosowałem (Paweł Dunal),obraża artystę, mnie i wszystkich uczestniczących w plebiscycie!

Anonimowy pisze...

Panie Krzysztofie, dał Pan możliwość nam czytelnikom zagłosować = raz wypowiedzieć się, co myślimy o lansowanych przez Pana artystach. Rozumiemy, że wyniki głosowania Panu nie podeszły. Ale proszę nie wmawiać nam, że coraz większe rzesze miłośników sztuki zdobywa artystka, która zajęła w naszym głosowaniu ostatnie miejsce. Nie ustawiać ex aquo artysty, który zdobył drugie i przedostatnie miejsce, tłumacząc to tym, że w jednym roku zrobili dyplom (zaiste rzecz dla ich sztuki arcyważna). Poświęcić im ilość uwagi/ tekstu odpowiednią do ilości naszych głosów, a nie Pana przekonań, czy ilości ich prac w Pana kolekcji. Proszę nie lekceważyć nas czytelników, bo nie będzie miał Pan na kogo wpływać, kogo przekonywać, dla kogo pisać. W kolejnym poście zachęca Pan do głosowania na Pana blog - po co skoro ilość głosów czytelników tak mało Pana interesuje?

Krzysztof Masiewicz pisze...

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Artystów przedstawiliśmy w nominacjach, teraz są ich wyniki. Nie bardzo widzę potrzeby uzasadniania osiągniętych pozycji gdyż jest to tylko i wyłącznie zabawa. Jak sam Pan?pani widzi Pani Ewelinka 10 razy głosowała na Annę Molską. O czym to świadczy? i jaki ma to wpływ na sztuke polską? Wyznaję zasadę że odzywam się tylko wtedy kiedy mam coś do powiedzenia. Tutaj nie mam już nic więcej do powiedzenia.

Anonimowy pisze...

Ewelinka to Dunal!!!!

Anonimowy pisze...

Zabawa zabawą Panie Krzysztofie ale nie ukrywajmy, że rankingi min. przez samych artystów często są brane na serio i równie często informacje o nich lądują w CV

Krzysztof Masiewicz pisze...

Bardzo możliwe. Tylko co z tego wynika? Ten ranking (a może raczej propozycję do zabawy) tak jak i wszysko co robimy staraliśmy się zrobić maksymalnie obiektywnie (oczywiście w ramach naszych subiektywnych gustów). Dzisiaj są wyniki, możemy się zastanawiać na ile spełniają one odczucia osób interesujących się sztuką. Jeśli ktoś chce z tego skorzystać i wpisać sobie do cv - to jego sprawa i prawo.

Anonimowy pisze...

Fajna zabawa sztuka.
Gratuluję zabawnej zabawy!
Może warto napisać o tym książkę - poradnik zabaw 21. wieku? - szefie.

Anonimowy pisze...

Oczywiście wpisać do CV można wszystko i nikt nikomu tego nie może zabronić, jednak to "CV" czytają również osoby, które w mniejszym lub większym stopniu maję wpływ na kształt sztuki i życie artystów w Polsce i one mogą już poważniej traktować te wyniki. Załóżmy hipotetycznie, że organizujecie taki ranking, na którym wystawicie artystów promowanych przez galerię Foksal i dajmy na to Napiórkowskiej, jaki będzie wynik nie trudno się domyśleć. Wydaje mi się że mimo tego, że jest to zabawa (i ja też to tak traktuję) można by było przyjąć inną formułę na oddawanie głosów np tylko jeden głos z jednego nr ip. Wydaje mi się że sposobów na to aby wyniki były po prostu bardziej uczciwe jest kilka.

pozdro

Krzysztof Masiewicz pisze...

Niestety nie można było przyjąć innej formuły oddawania głosów. Blogger (czy platforma na jakiej działa nasz blog) umożliwia tylko jedną formę głosowań. Z jednogo Ip można oddać jeden głos.

Anonimowy pisze...

wyniki są zabawne bo jak porównać dunala z brzeskim ?

m-city pisze...

głosowanie w internecie zwyczaj nie jest adekwatne do rzeczywistości, chociażby na dostępność do internetu i możliwości obejścia np wielokrotnego głosownia z jednego IP, co przy tak małej ilości głosów w sumie jest dość proste, tylko po co ...

Anonimowy pisze...

W sumie to sam trochę żałuje że nie głosowałem kilka razy na Olafa :-)

Anonimowy pisze...

ja glosowałem!

Anonimowy pisze...

A ja oddałem jeden głos na Magdę Starską i myślę że pozostałe 23 głosy także były pojedyncze.
Pozdrawiam
ML

Anonimowy pisze...

i tak nikt lepiej niż Paweł Dunal nie wiąże fallusa z Kubusiem Puchatkiem.

Anonimowy pisze...

Panie Krzysztofie- zapytam przewrotnie- jak Pan widzi przyszłość artystów z pierwszej trójki rankingu w 2009 roku?? Na kogo postawić??

Kolekcjonerka z zagranicy...

Krzysztof Masiewicz pisze...

Szanowna Pani,
Wszyscy ubiegłoroczni debiutanci prezentują ciekawe propozycje artystyczne. Zgodnie z naszym nieoficjalnym motto sugerujemy "stawiać" na tych artystów jacy się Pani podobają (inspirują, poruszają etc).