19 grudnia, 2008

Targi Taniej Sztuki od soboty w Rastrze

Nowojorski rynek sztuki w ostatnich dniach zaszokował Asher Edelman, właściciel Edelman Arts, który witrynę swojej galerii wykleił wielkimi napisami „Świąteczna przecena”, rzeczywiście oferując prace Jean-Michaela Basquiat czy Johna Chamberlaina z dużym, oficjalnie ogłoszonym dyskontem.
Inne nowojorskie galerie uczą się, jak sprzedawać również tanią sztukę tworząc specjalne edycje w niższych cenach, co szczegółowo ogłaszają w nowojorskiej prasie.
Polskie galerie nie muszą się uczyć. Warszawski Raster przez trzy lata z rzędu organizował przed Bożym Narodzeniem Targi Taniej Sztuki. Ostatnie odbyły się co prawda w 2005 roku, później nastąpiła przerwa do lata tego roku, kiedy targi wróciły w nieco zmienionej formie – mniej było gadżetów, a więcej dobrej sztuki w niewielkich edycjach, które rozeszły się w dniu targów.
Przed tegorocznymi świętami też się odbędą TTS – początek już jutro, w sobotę, o godzinie 18, a więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tu.

My ograniczymy się tylko do przedstawienia kilku ciekawych edycji. Będzie druga część wideoserii Przemka Mateckiego pt. „Przemek Matecki przedstawia”, tym razem będzie to romantyczna podróż w Alpy i na wyspy. Będą bombki z odciskiem ręki Rafała Bujnowskiego, a także zdjęcie Anety Grzeszykowskiej i Janka Smagi wykonane w Górach Skalistych. Maciej Sieńczyk zebrał swoje rozproszone rysunki i z pomocą introligatora złożył je w książeczki. Agata Bogacka przygotowała unikatowe fotogramy. Z kolei Zbyszek Rogalski wykonał na TTS mechanicznie wykonane „rysunki” wszystkich płyt winylowych ze swojej kolekcji.

Tradycyjnie na TTS prace wykonali także artyści, którzy nie są reprezentowani przez Rastra. Olaf Brzeski stworzył niewielką ceramiczną rzeźbę, Agnieszka Kurant wykonała zegar, który chodzi do tyłu a Karol Radziszewski talerze wysprejowane przez „Fag Fighters”. Z kolei Szymon Rogiński przygotował tekę ze swoimi fotografiami z Polski zatytułowaną po prostu „Poland Synthetis”.


Na zdjęciach: prace Rafała Bujnowskiego, Zbyszka Rogalskiego i Szymona Rogińskiego przygotowane na tegoroczne TTS

Brak komentarzy: