07 lutego, 2009

Bąkowski, Molska i Ziółkowski - aż trójka polskich artystów weźmie udział w wystawie "Younger than Jesus"

Aż trójka polskich młodych artystów: Wojciech Bąkowski, Anna Molska oraz Jakub Julian Ziółkowski, zostało wybranych do 50 artystów, którzy zostaną pokazani w nowojorskim New Museum podczas biennale młodej sztuki zatytułowanego „Younger than Jesus”.Cała trójka jest doskonale znana czytelnikom ArtBazaar. Anna Molska zwyciężyła Waszymi głosami w rankingu na debiut roku. Twórczość Jakuba Juliana Ziółkowskiego śledzimy na ArtBazaar praktycznie od początku istnienia bloga. Wystawę Wojtka Bąkowskiego „IDZIESZ ZE MNĄ?-GDZIE?-W DUPĘ CIEMNĄ” w warszawskiej Galerii Leto, również nominowaliśmy do ubiegłorocznego wydarzenia roku. W końcu wszyscy Ci artyści są w gronie 66, która jest w naszym „Przewodniku kolekcjonera sztuki najnowszej”.

To wielki sukces młodej polskiej sztuki (YPA), następnego pokolenia po Grupie Ładnie. Z Europy Środkowej w wystawie wezmą udział jedynie: rumuński artysta Ciprian Muresan (też znakomicie znany polskiej publiczności – brał udział w „Willi Warszawa”, gdzie pokazał wycięty z propagandowych płyt winylowych napis „Communism Never Happened”, a także miał indywidualną wystawę w Rastrze), a także Czeszka Katerina Seda (też świetnie znana polskiej publiczności, jej prace znajdują się w kolekcji warszawskiego MSN).
Przy okazji wystawy, która rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do połowy czerwca, pojawią się dwa wydawnictwa. Pierwszą publikacją będzie "Younger Than Jesus: The Artist Directory" wydany wspólnie przez New Museum i wydawnictwo Phaidon z biografiami oraz reprodukcjami prac 500 artystów stanowiących bazę wyboru do wystawy. Będzie to ponad 500 stronnicowe wydawnictwo, które ma ambicję pokazać wszystko, co jest ciekawe w młodej sztuce na świecie.
Natomiast druga książka, wydana przez muzeum z innym znakomitym wydawnictwem Steidl zawierać będzie eseje na temat zarówno generacji Y, jak i twórczości jej przedstawicieli. Oczywiście będą też reprodukowane prace artystów, którzy wezmą udział w wystawie w New Museum.
Poniżej pełna lista artystek i artystów, którzy wezmą udział w wystawie „Younger Than Jesus”:
AIDS-3D (Daniel Keller [Ur.w 1986 r. w Detroit] i Nik Kosmas [Ur. w 1985 r. w Minneapolis, USA]) Ziad Antar (Ur. w 1978 w Saida w Libanie) Cory Arcangel (Ur. 1978 w Buffalo, USA) Tauba Auerbach (Ur. 1981 w San Francisco, USA) Wojciech Bąkowski (Ur. 1979 w Poznaniu, Polska) Dineo Seshee Bopape (Ur. 1981 w Polokwane, RPA) Mohamed Bourouissa (Ur. 1978 w Bilda, Algeria) Kerstin Brätsch (Ur. 1976 w Hamburg, Niemcy) Cao Fei (Ur. 1978 w Guangzhou, Chiny) Carolwa Caycedo (Ur. 1978 w Londynie, Anglia) Chu Yun (Ur. 1977 w Jiangxi, Chiny) Keren Cytter (Ur. 1977 w Tel Awivie, Izrael) Mariechen Danz (Ur. 1980 w Dublinie, Irlandia) Faye Driscoll (Ur. 1976 w Los Angeles, USA) Ida Ekblad (Ur. 1980 w Oslo, Nowegia) Haris Epaminonda (Ur. 1980 w Nikozji, Cypr) Patricia Esquivias (Ur. 1979 w Caracas, Wenezuela) Mark Essen (Ur. 1986 w Los Angeles, USA) Ruth Ewan (Ur. 1980 w Aberdeen, Szkocja) Brendan Fowler (Ur. 1978 w Berkeley, USA) Luke Fowler (Ur. 1978 w Glasgow, Szkocja) LaToya Ruby Frazier (Ur. 1982 w Pittsburgu, USA) Cyprien Gaillard (Ur. 1980 w Paryżu, Francja) Ryan Gander (Ur. 1976 w Chester, Anglia) Liz Glynn (Ur. 1981 w Bostonie, USA) Loris Gréaud (Ur. 1979 w Eaubonne, Francja) Shilpa Gupta (Ur. 1976 w Bombaju, Indie) Emre Hüner (Ur. 1977 w Istambule, Turcja) Matt Keegan (Ur. 1976 w Manhasset, USA) Tigran Khachatryan (Ur. 1980 w Erewaniu, Armenia) Kitty Kraus (Ur. 1976 w Heidelbergu, Niemcy) Adriana Lara (Ur. 1978 w Meksyku, Meksyk) Elad Lassry (Ur. 1977 w Tel Awivie, Izrael) Liu Chuang (Ur. 1978 w Hubei, Chiny) Guthrie Lonergan (Ur. 1984 w Los Angeles, USA) Tala Madani (Ur. 1981 w Tehranie, Iran) Anna Molska (Ur. 1983 w Prudnik, Polska) Ciprian Muresan (Ur. 1977 w Cluj, Rumunia) Ahmet Ögüt (Ur. 1981 w Aiyarbakir, Turcja) Adam Pendleton (Ur. 1980 w Richmond, USA) Stephen G. Rhodes (Ur. 1977 w Houston, USA) James Richards (Ur. 1983 w Cardiff, Walia) Emily Roysdon (Ur. 1977 w Easton, USA) Katerina Sedá (Ur. 1977 w Brnie, Czechy) Josh Smith (Ur. 1976 na Okinawie, Japonia) Ryan Trecartin (Ur. 1981 w Webster, USA) Alexander Ugay (Ur. 1978 w Kyzilorda, Kazachstan) Tris Vonna-Michell (Ur. 1982 w Southend-on-Sea, Anglia) Jakub Julian Ziółkowski (Ur. 1980 w Zamościu, Polska) Icaro Zorbar (Ur. 1977 w Bogocie, Kolumbia)

Na zdjęciach: Wojciech Bąkowski, Pełno wojny, 2008 (dzięki uprzejmości Galerii Leto); Jakub Julian Ziółkowsk (dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal), Bez tytułu, 2008; Anna Molska, Rafał, 2006 (dzięki uprzejmości artystki)

7 komentarzy:

25h pisze...

"Smutno mi, Boże! – Dla mnie na zachodzie / Rozlałeś tęczę blasków promienistą; / Przede mną gasisz w lazurowej wodzie / Gwiazdę ognistą... / Choć mi tak niebo Ty złocisz i morze, / Smutno mi, Boże!"
;)

Anonimowy pisze...

Skoro tak doceniliście wystawę Wojtka Bąkowskiego to dlaczego ani on ani galeria Leto nie znalazły się w podsumowaniu zeszłego roku? Sprawy towarzyskie zadecydowały?

Anonimowy pisze...

do powyżej: Ma na myśli setkę na Obiegu.

Anonimowy pisze...

Wystawa Wojtka Bąkowskiego nie miała tytułu: „Gdzie idziesz, w dupę ciemną”, tylko -IDZIESZ ZE MNĄ?-GDZIE?-W DUPĘ CIEMNĄ (można to sprawdzić na www galerii)

Anonimowy pisze...

gratulacje dla artystów, jest dooobrze:) pewne wątpliwości budzi u mnie Bąkowski (animacje typu Antonisz?) No ale niezbadane są wyroki kuratorskie i domyślam się, że dla decydentów za wielką wodą jego prace mają urok "dzikiego wschodu". Jednego mu odmówić nie sposób - pracowitości. Interesujące jest to w kontekście tego co niedawno na Obigu pisali o czeskim bodajże artyście (jego zdjęcie jak śpi i tytuł "artysta przy pracy") ;)

Anonimowy pisze...

zestawienie dziwne,Molska i Ziółkowski takiej promocji nie potrzebują,zamiast tych 2 nazwisk mogli wybrać kogo innego.Bąkowski- fajnie że trafił do tej trójki.powodzenia

Anonimowy pisze...

A może powęszyc w przeszłości
- pokazac starych, dobrych, jeszcze żyjących artystów, nieznanych dla narybku malarskiego, np.: Mariusz Stanowski.