11 lutego, 2009

Można zostać "żywą rzeźbą" na wystawie "Younger than Jesus"

Znów piszemy o wystawie „Younger than Jesus”, ale okazja jest wyjątkowa – bo można osobiście wziąć udział w tej wystawie. Jeden warunek – trzeba być kobietą w wieku od 18 do 40 lat i być w Nowym Jorku w czasie trwania wystawy, czyli od początku kwietnia do połowy czerwca. Biorąca udział w wystawie chińska artystka Chu Yun szuka bowiem kobiet, które w ramach projektu XX (2006) będą spały w łóżku. Łóżko to znajdzie się na wystawie.
Praca Chu Yun to praca rzeźbiarska. Rzeźba ludzka „powstaje” gdy osoba biorąca udział w projekcie zapada w sen. Praca ma ogólny tytuł „XX”, ale jest on sukcesywnie zmieniany na imię osoby biorącej udział w projekcie. Po raz pierwszy XX Chu Yun pokazała na targach Frieze w Londynie w 2006 roku – ochotniczki zmieniały się podczas każdego dnia targów. Teraz artystka oraz organizatorzy przewidują, że każda z uczestniczek będzie spała przez cały dzień wystawy, a w sen zapadnie oczywiście dzięki tabletkom.
Do projektu można zgłaszać się tutaj. O wystawie „Younger than Jesus”, pierwszym triennale młodej sztuki w nowojorskim New Museum of Contemporary Art, w którym weźmie udział trójka polskich artystów: Wojciech Bąkowski, Anna Molska i Jakub Julian Ziółkowski, przeczytać można tutaj.
Od razu przypomniał nam się inny projekt polskiej artystki, Joanny Rajkowskiej z września 2001 roku – „Dziennik snów”. W warszawskiej galerii XXI na dwóch materacach przez sześć dni trwania wystawy spało ponad 250 osób, które następnie w specjalnych zeszytach zapisywały swoje sny (oczywiście o ile im się to przyśniło).Na zdjęciach: projekty Chu Yun w Londynie i Joanny Rajkowskiej w Warszawie

Brak komentarzy: