13 lipca, 2009

Z półki Kolekcjonera - Portret Totalny Karola Marksa

„Portret Totalny Karola Marksa” to katalog towarzyszący wystawie Krzysztofa Bednarskiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2009) prezentujący prace tam pokazywane jak również przybliżający sylwetkę i dokonania artysty. Dla mnie, jako dla osoby, która nie miała wcześniej okazji spotkać się z twórczością Bednarskiego jest ciekawym przewodnikiem po kluczowych pracach artysty, takim weekendowym przewodnikiem po jego twórczości. Bardzo ciekawe są zawarte w tej publikacji teksty i eseje - szczególnie Maryli Sitkowskiej „Pomniki i Plakaty” oraz Wojciecha Włodarczyka „Trzy Spotkania”.

Po raz pierwszy prace Krzysztofa Bednarskiego miałem okazję zobaczyć podczas zwiedzania otwartego w ubiegłym roku w Manufakturze Muzeum Sztuki w Łodzi. Na pierwszym piętrze w stałej kolekcji muzeum pokazywany jest tam „Moby Dick”. Praca robiąca niesamowite wrażenie. Miesiąc temu kolejne spotkanie z pracą Bednarskiego, tym razem była to Victoria w Zamku Ujazdowskim. „Portret Totalny Karola Marksa” odsłania wiele innych ciekawych
projektów artysty. Dla tych, może nielicznych jak autor tego tekstu, którzy nie mieli wcześniej okazji poznać twórczości artysty – katalog ten serdecznie polecamy.

Brak komentarzy: