11 sierpnia, 2009

Są dostępne raporty o rynku sztuki i wzornictwie przygotowane na Kongres Kultury Polskiej

Już niedługo, 23-25 września w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. To niezwykle ważne wydarzenie sporo miejsca poświęci również sztukom wizualnym, a także, co ciekawe, rynkowi sztuki.
Cały program kongresu możecie znaleźć na stronie http://www.kongreskultury.pl/. My tylko zaznaczymy dwa panele.
Jeden z nich będzie moderowany przez Andę Rottenberg i poświęcony nowym kontekstom dla sztuk wizualnych. Wezmą w nim udział Anna Maria Potocka (przygotuje referat na ten temat) oraz Piotr Krajewski z WRO, Monika Szewczyk z białostockiego Arsenału oraz artyści Artur Żmijewski i Wilhelm Sasnal.
Drugi panel, moderowany przez Andrzeja Przywarę z FGF będzie o rynku sztuki i o komercjalizacji i prywatyzacji w obszarze kultury. Referat na ten panel przygotuje kurator ostatnie biennale w Berlinie, Adam Szymczyk. Wezmą w nim także udział Maciej Gdula z Krytyki Politycznej, Łukasz Gorczyca z Rastra i Dorota Monkiewicz.
Tymczasem na stronie kongresu pojawiły się „Raport o rynku dzieł sztuki” i „Raport o wzornictwie” – dwa z 15 opracowań, obrazujących przemiany, jakie dokonały się w polskiej kulturze w trakcie ostatnich dwudziestu lat. Raporty są kompleksowym opracowaniem, zawierającym zarówno analizę istniejącej sytuacji w obszarze rynku sztuki i wzornictwa w Polsce, jak również rekomendacje dotyczące działań w tych sferach w przyszłości. Raporty zostały przygotowane przez grupę ekspertów, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury
Zapraszamy do przeczytania obu raportów. Można je obejrzeć pod adresami: tutaj oraz tutaj.

1 komentarz:

Maja pisze...

Bravo chłopaki, świetna robocizna, kocham Was!