30 grudnia, 2009

Z półki kolekcjonera – Stefan Themerson „Jacuś w zaczarowanym mieście”

Dziś na naszą półkę trafia książka jednego z najbardziej wszechstronnych artystów polskich - Stefana Themersona. Themerson urodzony w 1910 roku był czołowym artystą awangardy przedwojennej, prozaikiem, poetą, zajmował się filmem, fotografią. Był twórcą poezji semantycznej. Wspólnie tworzył z żoną Franciszką Themerson.


Na naszą półkę trafia jako ilustrator książki o przygodach Jacusia, który po raz pierwszy w życiu widzi miasto i odkrywa wiele „czarodziejskich” obiektów takich jak samochód, telefon czy winda. Publikacja ta ukazała się w 1931 roku i zawiera szereg ilustracji autora. Poniżej kilka przykładów.

Prezentowane ilustracje pochodzą z reedycji książki z 1993 roku.

5 komentarzy:

Paweł pisze...

Takie pierdoły zbierać . Panowie...

ZZ pisze...

ale ładne
ej paweł sam jesteś pierdoła

Karo pisze...

Themerson- polecam Ha!art nr 26 (2007), tam Themersonowie i ich 'pierdoły'

Krzysztof Masiewicz pisze...

Dzięki za informację, Spróbuje dotrzeć.

Agnieszka Radka pisze...

Dzień dobry Panie Krzysztofie, na stronie Artbazaar widziałam ilustrację z reedycji książki Stefana Themersona pt. Jacuś w zaczarowanym mieście. W związku z czym, zwracam się do Pana, ponieważ bezskutecznie próbuję ją posiąść. Niestety żadna księgarnia nie ma jej na stanie, nie mogę jej też kupić na aukcjach internetowych ani wypożyczyć. Jako kolekcjoner zapewne wie Pan co oznacza ten ból, gdy nasza kolekcja tematyczna nie jest kompletna. Pana egzemplarz na pewno na sprzedaż nie jest, ale może sprzedał by mi Pan kserokopię książki, a może ma Pan dostep do innego egzemplarza na sprzedaż. Proszę o kontakt.