Oto opis zwycięskiej pracy:
Projekt pomnika Fryderyka Chopina „La note bleue” odnosi się do słów George Sand, która w muzyce Chopina dostrzegła niezwykłą „niebieską nutę”, synonim geniuszu i tajemnicy natchnienia twórczego. Projektowany pomnik wizualizuje ów moment kreatywnego napięcia, a zarazem rezonansu, współbrzmienia dźwięku i barwy (koloru). Typ przedstawienia wywodzi się z tradycji profilowych wizerunków i portretowych siluett,modnych w okresie romantyzmu. Charakterystyczne ujęcie profilu kompozytora, jest wizerunkiem łatwo rozpoznawalnym, prostym i symbolicznym. Pozwala zachować wymóg statuaryczności, a zarazem rozwiązać pomnik środkami sztuki nowoczesnej. Proponowane środki artystyczne zmierzają ku uniwersalizmowi formy, tak jak uniwersalna „ponad stylistyczna” jest muzyka Chopina.
Pomnik składa się ze spiżowej, profilowej sylwetki wraz z rozwiniętym przestrzennie symbolem kreatywnych mocy, spoczywających na marmurowej kompozycji, nawiązującej układem do form klawiatury.
Wyróżnione w podstawie białe klawisze, stanowią miejsce historycznej narracji pomnika, jego opisu i dedykacji (napisy w języku niemieckim, polskim i angielskim). Ukryte w podstawie oświetlenie, tworzyć ma w nocy szczególna aurę „niebieskości”, jako symbolicznej ramy pomnika. W ciągu dnia profilowy portret Chopina, wielokrotniony przez cień, będzie rysował na podstawie (klawiaturze) zmienne, przemijające obrazy. Trwały, spiżowy monument wypełnią ulotne jak dźwięk, wizerunki kompozytora.
Pomnik ustawiony będzie w Schweizer Garten, a odsloniecie jest przewidziane w pazdzierniku br.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz