28 maja, 2010

"Nova Popularna" i "Warszawa dla amatorów" - dwie płyty projekty artystyczne

W najbliższym czasie, w związku z premierą naszego nowego projektu ArtBazaar Records, będziecie mogli przeczytać wiele informacji na temat mariażu sztuk plastycznych z muzyką, a dokładnie mariażu artystek i artystów z „przemysłem fonograficznym”. Dziś o dwóch płytach winylowych wydanych przy okazji projektów artystycznych: o „Novej Popularnej” Pauliny Ołowskiej i Lucy McKenzie oraz „Warszawie dla amatorów” Agnieszki Brzeżańskiej, Jacka Sienkiewicza i Marka Raczkowskiego.
„Nova Popularna” to muzyczny zapis projektu Pauliny Ołowskiej i Lucy McKenzie z sierpnia 2003 roku. Wtedy to te dwie artystki – z Polski i Wielkiej Brytanii, w lokalu przy ulicy Chmielnej 5 stworzyły „miejsce zaprojektowane przez artystów dla artystów, przyjaciół czy przypadkowych gości”. Jak same wspominają, „ponieważ rozczarowały nas trochę warszawskie kluby i bary, tworząc alternatywne miejsce nie mogłyśmy opierać się na standardowych założeniach” . Stworzone miejsce nawiązywało do miejsc spotkań paryskiej bohemy na początku XX wieku czy berlińskich kabaretów z lat 20. i początku lat 30.
Ponieważ nieodłącznym elementem tamtych miejsc była muzyka, to i w „Novej Popularnej” prawie codziennie pojawiała się muzyka na żywo. Płyta, wydana rok po zakończeniu projektu jest zapisem najciekawszych koncertów, które odbyły się w „Novej Popularnej”. Są na niej utwory w różnej stylistyce: Donatellera, Marcela Dutki, Mathilde Rosier czy Bianki Glazebrook.


Oczywiście ważna też jest okładka tej „albumowej” płyty. Jak się rozkłada, to jak w dziecięcej książeczce „unoszą się” meble i widzimy scenografię „Novej Popularnej”. Warto też dodać, że kolaże z tego projektu autorstwa obu artystek znalazły się w kolekcji Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Płytę można jeszcze czasami gdzieś upolować, kosztuje 80 zł (ostatnio była na przykład w księgarni „Spis Treści” w CSW w Warszawie, czasami można ją kupić w Internecie). W ubiegłym roku wiosną była wystawiona na aukcji Saturday@Phillips w Londynie z estymacją 250-350 funtów, ale się nie sprzedała.
Inna płyta winylowa wydana przy okazji projektu artystycznego to „Warszawa dla amatorów”, wydana przy okazji wystawy Agnieszki Brzeżańskiej o tym samym tytule w warszawskiej Kordegardzie w 2006 roku. Producentem tej płyty była Zachęta, której częścią w owym czasie była galeria Kordegarda.


Płyta zawiera muzykę skomponowaną przez muzyka Jacka Sienkiewicza i rysownika (a prywatnie keybordzisty-amatora) Marka Raczkowskiego do slideshow ze zdjęciami Warszawy autorstwa Agnieszki Brzeżańskiej. Lekka bezpretensjonalna muzyka, okładka ze zdjęciem Warszawy Agnieszki Brzeżańskiej. Płyta jest czasami do kupienia w księgarni Zachęty. Kosztuje 38 złotych. A jak nie ma, to spróbujmy w Internecie.
Na zdjęciach: okładki „Novej Popularnej” i „Warszawy dla amatorów”

Brak komentarzy: