W tym roku, w projekcie jako pierwszy pojawił się Wojtek Doroszuk. Artysta przebywał w Świeciu od 11 do 17 maja i zbierał materiał do najnowszego filmu, w którego realizację zaangażował mieszkańców miasta. Na samym początku odbyło się niezwykle swobodne, bezpośrednie spotkanie z artystą, który wszystkim zainteresowanym przedstawił wizję swojego filmu. Do filmu zaproszeni zostali wszyscy, którzy po prostu chcieli się w te działania zaangażować. Nie było żadnej selekcji. Nie postawiono żadnych kryteriów wobec osób zainteresowanych. Jedynym kryterium - o ile można tak powiedzieć - była wyłącznie chęć wystąpienia w filmie, pokazania się na planie
Początkowo miał być to film o roboczym tytule „Ostatnia noc Świecia”, w którym ukazany byłby motyw pochodu zombie. Główna rola przypaść miała właśnie statystom, odgrywającym postaci zombie, w które wcielić miało się kilkadziesiąt mieszkańców Świecia, odpowiednio ucharakteryzowanych. Pewnej majowej nocy, jako „zombie”, mieli opuścić swoje mieszkania, bloki, klatki schodowe i kierowani mroczną siłą, w zwartej kolumnie, wyjść poza miasto.
W ramach działań Wojtka Doroszuka Świecianie wzięli udział w różnego rodzaju akcjach/wydarzeniach artystycznych, m.in. na terenie Zakładów Młynarskich, gdzie pomiędzy ogromnymi silosami rozgrywało się spotkanie dwóch młodych dziewcząt, zakończone nagłym krzykiem; w zrujnowanym budynku Szpitala Psychiatrycznego, gdzie spotkała się grupa młodych kibiców Klubu Sportowego WDA Świecie, świętująca urodziny jednego z nich, czy też w scenie na łące, nad brzegiem Wdy, gdzie miał miejsce bajkowy i kiczowaty w charakterze piknik, a także w wielu innych, niecodziennych odsłonach życia.
Film, tak, jak od początku zakładał Wojtek, nadal będzie swego rodzaju filmem grozy, pewną grą, swobodną zabawą z filmową konwencją horroru, ale nie będzie zawarty w nim pochód zombie. Akcja skoncentruje się wokół kilku scen, czasem nawet nieco absurdalnych i zbudowanych wokół nich napięć. Jakich? Zobaczymy podczas premiery filmu. Premierę filmu zaplanowano na 6 listopada br., a po niej oczywiście odbędzie się dodatkowa projekcja, podczas uroczystego podsumowania całości projektu (wstępnie planowanego na 27 listopada).
Tekst: Karina Dzieweczyńska, autor i kurator „Przebudzenia 20.10”
Zdjęcia: Marcin Saldat
Strona projektu: www.przebudzenie.oksir.com.pl
Projekt „Przebudzenie 20.10” (Miasto Świecie - nowe spojrzenie) dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”.
1 komentarz:
Karina na prezydenta !!! i oby tak dalej
Prześlij komentarz