W kwietniu bieżącego roku w Max Libermann Haus, miała miejsce wystawa Anny Konik, która jako pierwsza polska artystka pełniła funkcję Profesury Arnheim na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Wystawa była podsumowaniem jej dotychczasowej współpracy z tą berlińską uczelnią. Wystawa składa się z 7 symultanicznych projekcji wideo przygotowanych przez Annę Konik i nosiła tytuł „Willa zauroczonych”. Jej dopełnieniem jest prezentowana dzisiaj publikacja „Wideo jako Miejsce” przygotowana przez artystkę oraz jej studentów.
„Projekt „Willa zauroczonych” powstawał podczas mojego pięciomiesięcznego stypendium w Wissenschaftskolleg zu Berlin. Stara Willa położona w wyciszonej dawnej niemiecko-żydowskiej dzielnicy Grunewald, obecnie jest enklawą najwybitniejszych naukowców z całego świata. Miejsce to ma swój własny rytm, kompletnie odmienny od realnego, zewnętrznego czasu. To próg do innej rzeczywistości. Instalacja jest zapisem iluzorycznych obrazów – myśli i głosów. Wchodząc w projekcję fasady, przekraczamy umowną granicę dzielącą świat zewnętrzny, realny, od świata wewnętrznego, iluzji” – powiedziała Anna Konik.
W książce znaleźć można zdjęcia z prac video, krótkie omówienie prac oraz wywiady z artystami (wszystko w dwóch językach – angielskim i niemieckim).
Polecamy waszej uwadze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz