05 sierpnia, 2010

Wizualna strona polskiej sceny muzycznej lat 80tych – część 1

Dzisiaj zaczynamy cykl prezentacji wydawnictw związanych z polską sceną muzyczną lat 80tych. Oczywiście zgodnie z profilem naszego bloga, zajmować się będziemy tylko stroną wizualną. Koncentrować będziemy się na wydawnictwach niezależnych, czyli tych powstających poza oficjalnym obiegiem. Oficjalny obieg w latach 80tych to kilka wytwórni państwowych (min. Tonpress, Polskie Nagrania) i kilka prywatnych (min. Rogot) wydających muzykę na płytach winylowych i na kasetach. Obieg nieoficjalny to prywatnie przegrywane kasety magnetofonowe (pojedyncze lub w kilku sztukach) z ręcznie robionymi okładkami lub z autorskimi projektami odbijanymi na ksero. Należy podkreślić, iż część z prezentowanych tu wydawnictw powstała w latach 90tych, jednak zawiera muzykę z lat 80tych i stylistyka okładek nawiązuje do tych czasów.
Z przyczyn oczywistych (obieg nieoficjalny) żadna z tych produkcji nie była do kupienia w sklepie. Można je było dostać od zespołu, kupić podczas koncertów lub zamówić ze sprzedaży wysyłkowej. Często trudno jest ustalić wydawcę nie wspominając już o nakładzie.

Dla każdego z nas mogą być czymś innym – dla wielu z nas mogą być wspomnieniem czasów dziecięcych lub młodzieńczych, przejawem kultury niezależnej Polski lat 80tych, twórczości ludowej, współczesnymi grafikami czy też tylko gadżetami pop kultury.

Dzisiaj część pierwsza. Kolejne w przygotowaniu.Wszystkie zdjęcia ArtBazaar.

1 komentarz:

Polonea pisze...

oj, łza się w oku kręci, jak te czasy i muzyke wspominacie ...