11 października, 2010

Yvi Magazine o religii i rytuałach

W trakcie przeglądania nowości na półce magazynów o fotografii, w najnowszym wydaniu magazynu Yvi znalazłam dwa portfolia polskich artystów. Dla wyjaśnienia dodam, że Yvi to publikacja ukazująca się dzięki wsparciu haskiego centrum sztuki Stroom. Jej misja to przekazywanie ważnych społecznych tematów poprzez fotografię, design, architekturę i sztuki wizualne. Każde wydanie poświęcone jest konkretnej tematyce. Tym razem przedstawia artystyczne wizje związane z religią i rytuałami.Pierwsze portfolio to realizowane od 2006 roku "Rites of Passage" Przemysława Pokryckiego. Seria zbiorowych portretów z tradycyjnych katolickich obrządków: chrzcin, wesel, pogrzebów i komunii, została zrealizowana na terenie całej Polski. Choć wyreżyserowane, fotografie mają dokumentalny, społeczny charakter. Projekt miał swoją premierę w galerii Starmach w 2007 roku, następnie prezentowany był w galerii Frame w Bratysławie i rok temu w V8 w Kolonii. Seria jest cały czas uzupełniana.

"Actors", czarno-białe fotografie Adama Pańczuka, przedstawiają amatorską, trupę "Czeladonka" działającą na terenach graniczących z Białorusią. 32 letni artysta ma na swoim koncie tylko w 2010 roku wystawę w galerii Yours w Warszawie i w La Galerie Particuliere w Paryżu, która go reprezentuje. W tej chwili jego seria "Karczeby", jest pokazywanana na liczącym się na rynku fotografii, prestiżowym Daegu Photo Bienale w Korei.

Przeglądając napisane po angielsku strony internetowe obu artystów nie mogłam znaleźć ich wersji polskiej. Jak widać bardziej liczą na potencjalnych nabywców po za granicami Polski.

Dla ArtBazaar Agata Ubysz z Lozanny

Brak komentarzy: