10 lutego, 2011

Pierwszy tegoroczny test rynku sztuki współczesnej i najnowszej - aukcje w Londynie

W tym tygodniu trwają w Londynie aukcje impresjonistów, a przyszły tydzień należeć będzie z kolei do sztuki współczesnej i najnowszej. W trzech wielkich domach aukcyjnych: Christie’s, Sotheby’s i Phillips de Pury odbędą się od 15 lutego aukcje, które znów (który to już raz od kryzysu jesienią 2008 roku) mają nam odpowiedzieć na pytanie, w jaki stanie jest rynek aukcyjny. Domy aukcyjne spodziewają się, że uda im się sprzedać w Londynie prace za co najmniej 73 miliony funtów, czyli ponad 116 milionów dolarów ( to dolna granica estymacji sześciu aukcji w trzech domach aukcyjnych).
O jakich pracach mówi się w kontekście najbliższych aukcji? Dobór jest podobny jak w ubiegłym roku, kiedy to rynek udanie podniósł się po ciężkich chwilach w 2009 roku. Domy aukcyjne liczą na dobrą sprzedaż obrazów niemieckiego „klasyka”, Gerharda Richtera, którego wielką wystawę już tej jesieni będziemy mogli oglądać w londyńskiej Tate Modern. Najdroższy będzie prawdopodobnie duży obraz abstrakcyjny z dolną granicą estymacji na poziomie5-7 milionów funtów sprzedawać będzie Sotheby’s.


Pojawi się też „kopczyk” słonecznikowych ziaren Ai Weiwei o wadze 100 kilogramów, wyprodukowanych na potrzeby trwającej jeszcze instalacji tego artysty w Hali Turbin w Tate Modern. Ta praca (jedna z edycji 10 sztuk) ma estymację 80-120 tysięcy funtów. Więcej o niej można przeczytać na www.art.blox.pl.
Oczywiście będą też „klasyki” największych aukcji, czyli prace Andy Warhola i Jeffa Koonsa ( rzeźba „Winter Bears”, która pojawi się po raz pierwszy na aukcji z dolną granicą estymacji 2,5 miliona funtów) – to w Christie’s oraz autoportret Jean-Michel Basquiat’a w Phillips de Pury.

Będą też polskie „rodzynki”. Na „dziennej” aukcji w Christie’s (17 lutego) będzie można kupić namalowany w szarościach duży (140x150 cm) obraz Wilhelma Sasnala „Dunaj” z 2003 roku. Jest estymacja to 30-40 tysięcy funtów. Z kolei na aukcji w Phillips de Pury będzie „obraz” Piotra Uklańskiego stworzony ze ścinków z ołówków „Untitled (Idra)”. Praca o wymiarach 72x72 cm z 2008 roku ma estymację 40-60 tysięcy funtów.


Będą też dwa obrazy Sławomira Elsnera – niewielki z cyklu „Panorama” z 2006 roku (estymacja 2-3 tysiące funtów) oraz duża „Błyskawica” z 2003 roku (estymacja 6-8 tysięcy funtów).


Na zdjęciach: Gerhard Richter, „Abstraktes Bild 725-1”, 1990; Wilhelm Sasnal, „Bez tytułu (Dunaj)”, 2003; Piotr Uklański, „Untitled (Idra)”, 2008; Sławomir Elsner, „Lichterschneinung”, 2003.

Brak komentarzy: