26 lutego, 2011

“Psy z Üsküdar” - promocja projektu Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego


Wczoraj (25 lutego) w Krakowie w Bunkrze Sztuki (prowadzenie - Jan Sowa), a jutro (27 lutego) w Warszawie na Chłodnej 25 (prowadzenie - Anna Theiss) odbyły się i odbędą wieczory promocyjne najnowszego książkowego projektu Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego.
“Psy z Üsküdar” składają się z dwóch elementów: fotografii Joanny Rajkowskiej oraz tekstu Sebastiana Cichockiego. W 2009 roku Rajkowska i Cichocki spotkali się w Stambule w ramach pracy nad projektem dla miasta Konya. Podczas jednego z licznych spacerów trafili do azjatyckiej dzielnicy Üsküdar, która pełniła dawniej funkcję cmentarza miejskiego. Ich uwagę zwróciła wataha psów wylegujących się na muzułmańskich grobach. Jak piszą autorzy, przypominały one jednostki mieszkalne dla zwierząt. W trakcie tych spacerów powstały zdjęcia Rajkowskiej, natomiast napisany później tekst Cichockiego stanowi nietypową reakcję kuratora na twórczość artystki. Nie jest to tekst o zdjęciach lub o projekcie, lecz fikcyjna i wielopoziomowa narracja. Efektem spotknia tych dwóch opowieści jest książka i wystawa, której pierwsza prezentacja ma miejsce w Galerii ZPAF i S-ka.


A książka ma szansę stać się obiektem kolekcjonerskim, bo jej nakład to tylko 300 egzemplarzy, z których każdy jest numerowany i podpisany przez autorów. Wydawcą książki Jest Fundacja Sztuk Wizualnych. Cena: 50 PLN (podczas spotkań 45 PLN), do nabycia w Galerii ZPAF i S- ka (galeria@zpafiska.pl). Dodatkowo książki z numerami od 26/300 do 50/300 będą sprzedawane ze zdjęciami z tej książki. Parzyste z pracą "Psy z Üsküdar #8" (pierwsze zdjęcie), a nieparzyste z pracą "Psy z Üsküdar #11" (drugie zdjęcie). Cena tej edycji to 500PLN.
I co ciekawe, nie będzie to ostatnia książka kolekcjonerska Joanny Rajkowskiej. O następnej, wydanej tym razem w Berlinie, napiszemy już wkrótce!
A tymczasem przekażemy jeszcze informacje na temat jutrzejszej promocji “Psów z Üsküdar”. Oto one:
Warszawa: 27.02.2011, godz. 18.00, Chłodna 25 (spotkanie poprowadzi Anna Theiss)

Brak komentarzy: