12 kwietnia, 2011

"Long time no see" czyli pomost między Łodzią i Warszawą

Nie tak dawno Panie prezydent Warszawy i Łodzi, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Hanna Zdanowska dyskutowały w warszawskim MSN jak zbliżyć te oba duże, leżące blisko siebie, a równocześnie tak różne miasta. Prezydenci dyskutują, a kuratorki i artyści robią. Już w najbliższy piątek w łódzkim hotelu andel’s zostanie otwarta wystawa „Long time no see”, którą przygotowały dwie kuratorki: Marta Kołakowska (z Warszawy, Galeria Leto) oraz Izabela Robakowska (z Łodzi, Galeria Wymiany). Artystki i artyści biorący udział w wystawie to również skład łódzko-warszawski. Zobaczymy prace absolwentów łódzkiej ASP – Anny Orlikowskiej, Wiktora Polaka i Jerzego Zachary oraz artystów mieszkających na stałe w Warszawie – Maćka Stępińskiego i Iwo Rutkiewicza. Jak widać ze składu artystycznego wystawy – są to artystki i artyści tworzący fotografie i prace wideo. I taka też będzie wystawa w hotelu andel’s. Będą na niej tylko prace wideo, które zdominują hotelowe lobby - nadając mu zupełnie inny charakter. Podczas wernisażu na wielkich ekranach umieszczonych w przestrzeniach hotelowych będzie można obejrzeć pięć filmów.

W filmie Anny Orlikowskiej Thriller o Architekturze po opuszczonej klatce schodowej powoli, bezszelestnie spływa magmowata ciecz, znacząc gładki beton ciemnym liszajem. Film Wiktora Polaka Blisko opowiada o alienacji oraz specyficznej atmosferze, jaką powoduje kontakt z przypadkowymi osobami, które wybrały tą samą trasę przejazdu tramwajem. W filmie ręka artysty wyłania się za ich plecami w większości nieświadomych pasażerów,. dotyka obcych ludzi. W filmie Jerzego Zachary artysta obsesyjnie krąży, zapisując co do minuty swój ponury, nieciekawy dzień. Iwo Rutkiewicz w swoim filmie Nostalgia podchodzi do przedmiotów pochodzących z jego domu rodzinnego bez emocji – tytułowej nostalgii. Natomiast Blow up Maćka Stępińskiego to zapętlona wizja wiecznie czynnej fabryki, której funkcji nie znamy.

Warszawsko-łódzka wystawa będzie pierwszą odsłoną większego projektu Andel’s Quarter, którego pomysłodawczynią jest kuratorka Lucyna Sosnowska. W ramach tego projektu w industrialnych przestrzeniach hotelu andel’s (dodajmy mieszczącego się w tym samym pofabrycznym kompleksie co Muzeum MS2) regularnie organizowane będą wystawy. Wernisaż wystawy „Long time no see” odbędzie się w piątek 15 kwietnia o godzinie 18 w lobbyhotelu andel’s w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 17

Na zdjęciach: stills z filmów Anny Orlikowskiej i Macieja Stępińskiego

Brak komentarzy: