02 sierpnia, 2011

Art Experts Magazine - pierwszy, bezpłatny magazyn o rynku sztuki


Przed nami wakacyjna niespodzianka. Ukazał się nowy magazyn poświęcony rynkowi sztuki współczesnej. Zaskakująca jest formuła i dystrybucja tego wydawnictwa gdyż jest udostępniony bezpłatnie w miejscach publicznych (puby, kawiarnie, galerie etc) oraz w necie. W pierwszym numerze min. wywiad z Wojciechem Fangorem, artykuł o kolekcjonowaniu fotografii, przegląd wystaw i biennale na świecie, artykuł o rynku sztuki. To wszystko na 24 stronach. Chciałoby się więcej i szerzej ale to może przyjdzie z czasem. Ciekawa inicjatywa.

2 komentarze:

Art pisze...

Jako ciąg dalszy artykułu o rynku fotografii w tymże magazynie (a tak w ogóle, to dostępny jest on na: http://www.art-experts.pl/pl/magazine) polecam rozmowę z Dehnelem na temat zbierania zdjęć (http://miejscefotografii.blogspot.com/2011/07/nowy-wiek-w-kopenhadze-koscio.html)

jasonfan pisze...

People like close to nature, which wonderful prom dresses the rainforest becomes an excellent place to get married. The rainforest are not boring at all, you can close to various animals.
Actully, the level of closing to animals has left the chracteristic of curious of the local bridal online shop“residents”. For they always go to inspect when there are cocktail parties. A fox go to attend the first wholesale wedding dresses here which made the wedding interesting, and everyone like it very much. So why not try to have your wedding in the tropical rainforest and leave a special memory in your life.
In regards to currently trend of wedding ceremony, in addition to Tropical Wedding, let’s take Switzerland as an example.
There are seams full of romance in the air on the valentine day, which made people think of wedding easily. Helding Evening Dresses on the valentine day is welcome to the new people in switzerland.