23 sierpnia, 2011

Sztuka, której nikt nie widział

25 sierpnia w warszawskiej galerii Leto przy ul. Mińskiej 25 rozpocznie się pierwsza wystawa i aukcja audiodeskrypcji. Organizatorzy poprosili czołowych polskich artystów o przekazanie swoich prac. Następnie stworzyli ich audiodeskrypcje i to właśnie audiodeskrypcje, a nie oryginalne prace, będą zaprezentowane w przestrzeni galerii i wystawione na aukcję. Wystawa rozpocznie się o 18.00, aukcja o 20.30.

Audiodeskrypcja to przekład treści obrazów i filmów na słowa. Dzięki tym opisom osoby niewidome mogą uczestniczyć w sztuce, zwiedzać galerie, muzea, oglądać filmy czy sztuki teatralne. W wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się audiodeskrypcja, udostępnianie sztuki za jej pośrednictwem jest już standardem. Celem wystawy i aukcji jest popularyzacja audiodeskrypcji w Polsce. Na licytacji będzie można kupić dzieła podarowane przez czołowych artystów sztuki współczesnej, m.in. Mikołaja Długosza, Maurycego Gomulickiego, Leszka Knaflewskiego, Aleksandry Ska, Łukasza Surowca, Radka Szlagę, Karola Radziszewskiego, Zbyszka Rogalskiego i Tomka Saciłowskiego.

Tego dnia podczas wystawy przedaukcyjnej na ścianach galerii Leto zamiast obrazów zawisną odtwarzacze MP3 i słuchawki. Goście galerii wysłuchają audiodeskrypcji i przekonają się, że można zobaczyć sztukę tylko dzięki słowom. Przez moment i widzący, i niewidomi będą odbierać sztukę w ten sam sposób. Goście galerii będą mogli następnie kupić dzieła na aukcji. Przy zakupie i licytacji będą kierować się wyłącznie słuchem i wyobraźnią. Oryginalne prace kupujący otrzymają dopiero po imprezie.

Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz Fundacji Audiodeskrypcja zajmującej się popularyzacją i standaryzacją audiodeskrypcji w Polsce. Fundacja w swoich licznych programach szkoli pracowników muzeów i galerii, tworzy i konsultuje audiodeskrypcje, otwierając niewidomym drzwi do kultury i sztuki.
Prace pozyskano dzięki uprzejmości artystów oraz galerii: Art Agenda Nova, Fundacji Galerii Foksal, Le Guern, Leto, Raster.

1 komentarz:

bloggerka: niespa pisze...

Chciałabym dodać jeszcze parę zdań do tematu audiodeskrypcji. W grudniu ubiegłego roku w krakowskim Bunkrze Sztuki odbyły się warsztaty audiodeskrypcji, w których miałam przyjemność uczestniczyć. W technice audiodeskrypcji opisywaliśmy prace Joanny Pawlik z wystawy Balans, która wtedy właśnie była pokazywana.
Bardzo się cieszę, jako artystka, że o audiodeskrypcji coraz więcej się mówi w Polsce i że są prowadzone kolejne inicjatywy.