01 września, 2011

Pytanie: "Gdzie jest sztuka? Odpowiedź: "w warszawskich galeriach!"


Na to pytanie odpowiedź będziemy mogli znaleźć już wkrótce w 17 warszawskich galeriach. Bo oto 23 i 24 września odbędzie się historyczna impreza – pierwszy w Polsce „gallery weekend” ze wspólnymi wernisażami oraz wielką imprezą na otwarcie sezonu "jesień 2011".

Rok temu, we wrześniu 2010 roku, w relacji z Berlin Gallery District Weekend, czyli otwarciu sezonu galeryjnego w Berlinie, pytaliśmy dlaczego nie można takiej imprezy zrobić w Warszawie. Otóż okazało się, że można! Inicjatywa „Gdzie jest sztuka” jest właśnie odpowiedzią na to pytanie.

W piątek 23 września od godziny 17 do 22 w galeriach położonych w śródmieściu Warszawy (appendix 2, Czarna, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Archeologii Fotografii, Fundacja Profile, Heppen Transfer, Kolonie, Le Guern, lokal_30, m2 [mkwadrat], Raster i Starter) odbędą się wernisaże na otwarcie jesiennego sezonu. Z kolei w sobotę 24 września do galerii śródmiejskich dołączą galerie z „Bliskiego Wschodu” i Pragi (Asymetria, BWA Warszawa, Bocheńska Gallery, Leto, Piktogram/BLA), a praskie galerie otwarte będą od godziny 17 do 22, a te w Śródmieściu od 11 do 17. Na koniec, w Soho Factory przy ulicy Mińskiej, odbędzie się całonocna impreza.

Projekt „Gdzie jest sztuka?” nie skończy się wraz z ostatnimi gośćmi imprezy w Soho Factory. Powstanie strona internetowa projektu, powstał już profil na Facebooku, co kwartał drukowany będzie program wystaw w warszawskich galeriach komercyjnych. Z kolei w grudniu inicjatywa zorganizuje Salon Zimowy – targi wydawnictw artystycznych, edycji i „taniej sztuki” (salon był już w ubiegłym roku z inicjatywy Mariki Zamojskiej ze Startera, ArtBazaar wziął w nim udział).

Bardzo się cieszymy, że warszawskie galerie komercyjne będą robiły coś wspólnie, co, mamy nadzieję, przyczyni się do popularyzacji sztuki najnowszej. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi znajdzie się wielu nowych entuzjastów sztuki najnowszej.

Projekt „Gdzie jest sztuka?” cały czas się jeszcze tworzy. Jak tylko poznamy dalsze szczegóły wrześniowej imprezy, natychmiast wam je przekażemy. My również planujemy zorganizować projekt badawczy przy okazji „gallery weekend”. Ale o tym też wkrótce, jak porozumiemy się z galeriami biorącymi udział w projekcie.

Brak komentarzy: