05 października, 2011

Polacy Sikorski działa

Styczeń 1943 roku. Cały czas trwa jedna z najbardziej krwawych operacji II wojny światowej – Bitwa pod Stalingradem. Amerykanie walczą na Pacyfiku. W warszawskim getcie trwa druga masowa akcja likwidacyjna jego mieszkańców.

24 stycznia, jak w każdą niedzielę, ukazuje się niemiecki tygodnik Ilustrowany Kurier Polski. Tygodnik jest publikowany w języku polskim. Na okładce uśmiechnięty mężczyzna w zimowym kożuchu pokazuje słomianki. Słomianki to buty ze słomy, jakie można nałożyć na inne buty aby było cieplej w nogi. Tygodnik wydawany w Krakowie jest dostępny na terenie całego Generalnego Gubernatorstwa. Trafia też do Rachań na Lubelszczyźnie. Szybko roznosi się wiadomość, że trzeba zobaczyć wiersz „Rym” jako został opublikowany w tym tygodniku. Podobno jest tam zaszyfrowana wiadomość ruchu oporu.

Jerzy Lewczyński zdobywa jeden egzemplarz, czerwonym ołówkiem zaznacza pierwsze litery wierszy tego utworu. Ukazuje się zaszyfrowane przesłanie „POLACY SIKORSKI DZIAŁA”. Robi zdjęcie.

Na drugi dzień przyjeżdża Gestapo. Rekwiruje tygodnik. Sprawdza kto w okolicy prenumeruje. Niszczy wszystkie egzemplarze.

Zdjęcie – Jerzy Lewczyński

Brak komentarzy: