13 października, 2011

Targi Frieze 2011 otwarte w Londynie, biorą udział 3 polskie galerie

Już dziś zostały otwarte dla publiczności w Londynie targi Frieze – odbywające się w stolicy Wielkiej Brytanii już od 2003 roku w wielkim namiocie w Regent’s Park (wczorajsze otwracie było tylko dla VIP-ów). Frieze, mimo że są stosunkowo młodymi, a równocześnie jednymi z najbardziej prestiżowych targów (ustępując chyba tylko Art Basel), wciąż szukają ciekawych rozwiązań. Dużym powodzeniem cieszy się wprowadzona w 2009 roku sekcja prezentacji młodych artystek i artystów z młodych galerii – Frame. A w przyszłym roku Frieze zawita wiosną do Nowego Jorku próbując odebrać rynek najstarszym targom – Armory Show.

Tymczasem twórcy targów - Matthew Slotower i Amanda Sharp otwierają po raz kolejny najcenniejszy namiot na świecie, bo w Regent’s Park galerie zaprezentują prace ponad tysiąca artystek i artystów warte około 350 milionów dolarów.

Do Londynu zjeżdżają wszyscy wielcy na rynku sztuki – nie brakuje tu nikogo, bo udział we Frieze dla jednych galerii to konieczność, dla innych wielki prestiż, dla jeszcze innych szansa. Obok Frieze w Londynie odbywają się jeszcze inne imprezy targowe, z których na pewno warto zwrócić uwagę na odbywające się pod patronatem znanej kolekcjonerki Anity Zabludowicz, targi SUNDAY. Biorą w nich udział młode galerie, a ciekawostką jest fakt, że na SUNDAY nie ma tradycyjnego podziału na stoiska galerii.

Oczywiście wszystkich, którzy są lub będą w Londynie, zachęcamy do udziału we Frieze (oraz w innych targach). Dla Polaków będą to również szczególne targi – bo w prestiżowej Whitechapel Gallery otwarta zostanie dziś wieczorem wystawa Wilhelma Sasnala (zobacz tutaj ).

Oczywiście macierzysta galeria Sasnala – Fundacja Galerii Foksal, od lat biorąca udział we Frieze, i w tym roku będzie miała swoje stoisko w Londynie. Będzie w Londynie, podobnie jak w ubiegły roku i dwa lata temu, galeria Raster – w tym roku pokaże prace tylko jednego artysty – Rafała Bujnowskiego, świetne prace: od rozbitych okien do malowanych farbą Lamp Black pejzaży.

Z kolei w sekcji Frame – totalny debiutant na targach – warszawska galeria Kolonie pokaże prace Kasi Przezwańskiej. A właściwie nie prace, a pracę – ponieważ Kasia zaprojektowała i wykonała ze znaną sobie starannością i dbałością o kolor ora szczegół całe stoisko Kolonii na Frieze. Powstała zupełnie nowa przestrzeń, w której ekspozycja dzieł Sztuki jest równie ważna, co komfort galerzysty czy widzów. Kasia Przezwańska zaproponowała tak naprawdę przekształcenie stoiska targowego w niemal domowe wnętrze, co ma skłonić widzów do spokojnego przestudiowania dokumentacji jej twórczości, porozmawiania z galerzystą czy nawet odpoczynku po zgiełku i pośpiechu targów. Nie mamy niestety jeszcze zdjęcia stoiska Kolonii (a właściwie to stoiska Kasi Przezwańskiej), stąd jako ilustrację pokazujemy znaną z wystawy CSW pracę Kasi „Liść”, bo również z takie elementy znajdą się na Frame. A jak tylko dostaniemy zdjęcia od Kuby Banasiaka, to je opublikujemy.

Oczywiście fajnie byłoby pojechać do Londynu i obejrzeć targi. Ale dla tych, którzy nie mogą, nie mają czasu, pieniędzy lub ochoty, Frieze stworzyło sekcję Frieze Virtual (http://virtual.friezeartfair.com/). A tam można obejrzeć większość prac dostępnych na targach, o ile oczywiście galerie chciały je tam umieścić.

Na zdjęciach: Rafał Bujnowski, Okno, 2011; Rafał Bujnowski, Bez tytułu (Pejzaż), 2010; Katarzyna Przezwańska, Liść, 2011.

Brak komentarzy: