07 listopada, 2011

Dwa obrazy Jakuba Juliana Ziółkowskiego do kupienia na nowojorskiej aukcji

Trwają już ostatnie w tym roku aukcje sztuki najnowszej w Nowym Jorku. Oprócz wielu głośnych dzieł licytowane będą również prace polskich artystów – w tym, dopiero po raz drugi, na aukcjach, obrazy Jakuba Juliana Ziółkowskiego.

I to od razu do kupienia w domu aukcyjnym Phillips de Pury 8 listopada na aukcji „Contemporary Art Part II” (czyli „dziennej”) będą dwie wczesne prace Ziółkowskiego. Obie pochodzą z tego samego źródła, obie były wystawiane na wystawach w Kunstverein w Bielefeld i Norymberdze w 2006 (wspólnie z Michałem Budnym i Sławomirem Elsnerem). Obie prace mają podobne wymiary (ok. 57x48 cm) i taką samą estymację 10-15 tysięcy dolarów ( 32-48 tysięcy złotych). Obie też mają ciekawą historię – „Szpieg” był również reprodukowany w katalogu „Hokaina” z wystawy w warszawskiej Zachęcie. Natomiast drugi obraz, ze znanego cyklu zarastającej pracowni, jest o tyle ciekawy, że są na nim „namalowane” inne obrazy, które wzięły udział w wystawach w Niemczech, jak choćby dom na pierwszym planie.

Prace Ziółkowskiego dotąd raz tylko pojawiły się na aukcjach – niewielka praca (35x30 cm) z wystawy w Hauser&Wirth w Londnie pojawiła się na aukcji w Christie’s w marcu 2010 roku i osiągnęła cenę 6 tysięcy funtów (około 30 tysięcy złotych).

Wielkorotnie pojawiały się na aukcjach już prace Wilhelma Sasnala. Tym razem w Phillips de Pury do kupienia będzie portret syna artysty, Kacpra. Ta niewielka (35x27 cm) była pokazywana na wielkiej wystawie Sasnala w muzuem K-21 w Dusseldorfie na przełomie 2009 i 2010 roku. Estymacja tej pracy to 10-15 tysięcy dolarów.

Na aukcji w Phillips będą również licytowane prace dwójki polskich artystów starszego pokolenia. Wysoka na prawie 3 metry krocząca figura z brązu Magdaleny Abakanowicz, przygotowana na Biennale w Vancouver ma estymację 90-120 tysięcy dolarów (283-378 tysięcy złotych), a brązowa rzeźba „Eos Bendato Maquette” Igora Mitoraja 20-25 tysięcy dolarów (63-79 tysięcy złotych). Wpływy ze sprzedaży obu tych prac (jak również i prac innych artystów) będą przeznaczone właśnie na zorganizowanie biennale w tym kanadyjskim mieście.

Na zdjęciach: obrazy Jakuba Julian Ziółkowskiego („Spy” i „Bez tytułu”) oraz Wilhelma Sasnala

1 komentarz:

Piotr Bazylko pisze...

Prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego sprzedały się w cenach 21250 ("Szpieg") i 20000 ("Bez tytułu") dolarów, a portret syna Kacpra Wilhelma Sasnala za 68500 dolarów. Nie sprzedały się natomiast prace Magdaleny Abakanowicz i Igora Mitoraja.