24 listopada, 2011

Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie

Zdecydowanie za rzadko u nas na stronie goszczą prace wykonane w technice drzeworytu czy linorytu. To techniki, które nie są już tak popularne wśród współczesnych artystów, szczególnie wśród najmłodszych pokoleń. Tym bardziej warto pokazać laureatów olsztyńskiego Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego organizowanego przez tamtejsze BWA.


Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego jest konkursem organizowanym przez BWA w Olsztynie w cyklu czteroletnim, nieprzerwanie od 1975 roku. Jest to ważne wydarzenie w środowisku artystów grafików, umożliwiające artystom konfrontację swoich osiągnięć w dziedzinie druku wypukłego na forum ogólnopolskim. Wystawa pokonkursowa prezentuje najnowsze prace powstające w tej technice.


Z okazji jubileuszu konkursu, w sali kameralnej BWA w dniach 1 grudnia- 22 stycznia, odbędzie się wystawa prac Laureatów Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego ze wszystkich edycji. Będzie to wybór grafik nagrodzonych, które znajdują się w kolekcji BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Wystawa stanowi podsumowanie blisko czterdziestu lat trwania konkursu, jest też znakomitą okazją zaobserwowania, jak na przestrzeni lat zmieniała się stylistyka, sposób obrazowania, tematyka grafik, co artystów inspirowało przed laty, co ich fascynuje dzisiaj.Zdjęcia:

Grand Prix Prezydenta Olsztyna
- Andrzej Załecki „Bardzo u siebie", 2011, druk wypukły, 70x100 cm

I Nagroda
- Józef Chyży „Kolekcja 001", 2008, linoryt, 70x200 cm

II Nagroda PGNiG SA
- Izabella Kędzierska „Reminiscencje I", 2009, linoryt

III Nagroda
- Piotr Stachlewski „Skrajne emocje", 2010, linoryt, 69,2x50,2 cm

Brak komentarzy: