15 marca, 2012

Dziś wernisaż wystawy Roberta Maciejuka "Wazony"


Dziś w warszawski Starterze wernisaż wystawy dwóch artystów i równocześnie przyjaciół: Roberta Maciejuka i Honzy Zamojskiego. Z tym, prac Honzy na tej wystawie nie zobaczymy –on jest kuratorem wystawy „Wazony” Roberta.

Ta wystawa to już kolejny etap współpracy Honzy i Roberta. Pierwszy nastąpił trzy lata temu, gdy Honza został kuratorem wystawy Roberta Maciejuka w poznańskim wtedy Starterze. Wystawa nosiła tytuł „Mirror of Nature” i była kolejnym zwrotem w twórczości Roberta – coraz bardziej niedopowiedzianej i skoncentrowanej na fragmentach rzeczywistości. Wtedy w Poznaniu po raz kolejny Robert testował w Starterze granice malarstwa. To tam, w zrujnowanej poznańskiej kamienicy, zajmowanej wtedy przez Starter, po raz pierwszy pojawiła się u Roberta ceramika – były na nich postacie z bajek i wyrwane z kontekstu hasła, z których malowania tak dobrze znany jest Robert.

Kolejnym etapem współpracy tej dwójki artystów była artbook „Wazony” Roberta Maciejuka, wydany pod koniec roku przez założone przez Honzę Zamojskiego Wydawnictwo Morava (pisaliśmy o niej tutaj ). Wykonane przez Michała Grochowiaka fantastyczne zdjęcia kompozycji wazonów ulepionych przez Roberta Maciejuka przywodziły na myśl niderlandzkie czy hiszpańskie martwe natury.

Teraz nadszedł czas na wystawę, która, jak pisze Honza, zaczyna się tam, gdzie skończyła się książka. Co na niej będzie? Przekonamy się już dziś wieczorem. Bardzo jesteśmy ciekawi.

Robert Maciejuk
WAZONY

Kurator: Honza Zamojski
Wernisaż 15.03.2012, godz.: 19.00
Wystawa czynna do 15.04.2012

Galeria Starter
ul. Gen. Andersa 13
00-159 Warszawa
www.starter.org.pl

Brak komentarzy: