11 września, 2012

W sobotę premiera edycji Towrzystwa Przyjaciół MSNW najbliższą sobotę radzimy wybrać się nie tylko do Rastra na cykl „W samo południe #3”, podczas którego pokażemy projekt Black Square, stworzony przez zielonogórskich artystów (Wydawnictwo ABR 009). 15 minut spacerem od Rastra, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Pańskiej 3, o godzinie 17 odbędzie się premiera dwóch edycji wyprodukowanych przez Towarzystwo Przyjaciół MSN oraz MSN: „Listu” Goshki Macugi oraz trzech portfolio z pracami Eustachego Kossakowskiego. Pieniądze ze sprzedaży tych edycji będą przeznaczone na zakup pracy Goshki Macugi „List”. Praca ta, prezentowana niedawno na wystawie tej artystki w Zachęcie, to wielometrowej długości gobelin, imitujący pocztową kopertę zaadresowaną do Zachęty. Jest to nawiązanie do głośnego happeningu Tadeusza Kantora z 1967 roku. Edycja Towarzystwa, sitodruk przedstawiający tę pracę, wykonana została w 50 egzemplarzach. Za 2 tysiące złotych, bo tyle kosztuje egzemplarz sitodruku, kolekcjonerzy będą mogli też stać się właścicielami pracy znajdującej się w MSN, a równocześnie wesprzeć muzeum w zakupie tego gobelinu.

Dużo droższe są edycje prac wybitnego polskiego fotografika, Eustachego Kossakowskiego, które zostały wykonane na podstawie prac z archiwum artysty, znajdującego się już w kolekcji MSN. Na razie MSN wyprodukował trzy portfolia Kossakowskiego: „Światła Chartres” ( 12 zdjęć z lat 1983–1989), „Człowiek opowiadający śmierć swojego brata” (7 zdjęć z 1967 roku ) oraz „Pejzaż przemysłowy” (z zdjęć lata 50. I 60.). Każde portfolio będzie wykonane tylko w 6 egzemplarzach, a wszystkie czarno-białe zdjęcia wykonał Jerzy Łapiński, który już wcześniej robił odbitki do portfolia Kossakowskiego. Te zestawy zdjęć kosztują 12 tysięcy złotych każdy.

W imieniu Towarzystwa zapraszamy na sobotnie spotkanie w MSN. Przypominamy, o godzinie 17, prosto z promocji wydawnictwa Black Square.

Na zdjęciu: Goshka Macuga, List, 2011.

Brak komentarzy: