07 października, 2012

Widmowa Płytoteka (2) – One Milion Bulgarians

W dzisiejszej Widmowej Płytotece okładka do pierwszej płyty zespołu One Million Bulgarians jaką w roku 1987 planował wydać Klub Płytowy bardzo popularnego w tamtych czasach tygodnika Razem.


One Million Bulgarians powstał wiosną 1986 roku w Rzeszowie na gruzach punkrockowej formacji Red Star. Wiosną 1987 zespół przystąpił do nagrania debiutanckiego albumu, który miał ukazać się nakładem Klubu Płytowego Razem pt. One Million Bulgarians. Płyta została jednak zatrzymana przez ówczesną cenzurę ze względu na antykomunistyczne treści*. Wydrukowane okładki trafiły na przemiał, tylko kilkanaście z nich przetrwało w archiwach ludzi związanych z wydawnictwem. Dziś to białe kruki i jedne z najciekawszych pozycji w Widmowej Płytotece.


Na okładce Bułgarów bodajże po raz pierwszy w historii pojawił się obraz Zdzisława Beksińskiego. Prace Beksińskiego będą jeszcze kilkakrotnie pojawiać się jako elementy graficzne wydawnictw płytowych (min zespołu Collage) ale będą to już prawdziwe, istniejące wydawnictwa przez co nie trafią do naszej Płytoteki Widmowej.

Zatrzymana przez cenzurę płyta oficjalnie ukazała się dopiero w 2004 roku i została wydana przez firmę Pop Noise jako „Pierwsza płyta”z nieco zmienioną graficznie okładką (ale nadal z reprodukcją obrazu Zdzisława Beksińskiego).

* za Wikipedią

Zdjęcie oryginalnej okładki wydrukowanej dla Klubu Płytowego Razem, Kolekcja Prywatna.

Brak komentarzy: