24 października, 2013

Wystawa Przeciąg Mateusza Choróbskiego w Another Vacant Space w Berlinie



„Odrzutowiec nad Piotrkowską.------ przeleciała nad dachami kamienic”

--------- nad ulicą Piotrkowską i Placem Wolności przeleciał ------- odrzutowiec ---------- ---------  . To pierwszy tak niski lot ---------------
---------------------------------------------------------------------
- Przelecę ------- nad --------- mówił przed lotem.  ------------------------------------
------------------------------------------------------.
------------------------------nie mogą przelecieć ------------poniżej 1,5 tysiąca metrów. Dlaczego -------- obniżyła loty?”

Dziennik Łódzki, ---------





Przeciąg Mateusza Choróbskiego to praca, w którą niewielu było gotowych uwierzyć. Jest to realizacja podejmująca temat miasta, które traci witalną energię. Artysta w wyreżyserowanym przez siebie pełnym przeciwności geście pobudza je na nowo, poruszając na nowo z pomocą samolotów zalegające nad miastem powietrze.

Wystawa w Another Vacant Space prowadzonej przez artystę i kuratora Adama Nankervisa będzie drugą okazją do zobaczenia Przeciągu. Zapraszamy.

http://anothervacantspace.blogspot.com/
 

20 października, 2013

Niwea w Cafe Kulturalna na polaroidach Przemka Dzienisa

12 października miał miejsce koncert zespołu Niwea (Wojtek Bąkowski i Dawid Szczęsny) w Cafe Kulturalna w Warszawie. W ramach naszego projektu Fotografii Natychmiastowej poprosiliśmy Przemka Dzienisa o rejestrację koncertu na blaszkach Fuji instax wide. Poniżej możecie obejrzeć zdjęcia z tego projektu.























Wszystkie zdjęcia Przemek Dzienis, Instax Fuji wide, 2013, kolekcja prywatna

19 października, 2013

Badania Mózgu w Polsce 1973-2013 Marka Sobczyka

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zobaczyć bardzo ciekawą wystawę Marka Sobczyka w warszawskim Domu Artysty Plastyka.  Na wystawie obrazy z całego przekroju twórczości artysty. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kartkę z autorskimi komentarzami artysty.





18 października, 2013

Wieczór kolekcjonerski w ramach 11 edycji Fotografii Kolekcjonerskiej

Bardzo ciekawie zapowiada się najnowsza edycja wystawy i aukcji fotografii, jaką pod szyldem Fotografia Kolekcjonerska przygotowali wspólnie FotografiaKolekcjonerska.pl, Artinfo.pl oraz Dom Aukcyjny Rempex. Oprócz samej oferty aukcyjnej, jaką można znaleźć na stronie artinfo jest tez kilka imprez towarzyszących z których jedno – wieczór kolekcjonerski chcielibyśmy polecić szczególnie. Będzie to spotkanie ze znanymi polskimi kolekcjonerami fotografii. Udział wezmą: Dariusz Bieńkowski, Wojciech Jędrzejewski, Joanna i Krzysztof Madelscy, Wojciech Nowicki oraz Cezary Pieczyński, a gospodarzem wieczoru będzie - Józef Robakowski, mało że wybitny artysta to tez kolekcjoner.





W części pierwszej spotkania będzie można zobaczyć film poświęcony Jerzemu Lewczyńskiemu-  „Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego”, 2012, reż. Piotr Wejchert


Na zdjęciu jedna z prac, jaka znajdzie się na wystawie i aukcji Jerzy Lewczyński Portret NN (znany również jako Portret znaleziony na ulicy)

11 października, 2013

Art of Memory - wystawa prac Aliny Szapocznikow w Bonniers Konsthall w Sztokholmie

Zapraszamy na relację z wystawy Aliny Szapocznikow w Bonniers Konsthall w Sztokholmie. Zdjęcia z wystawy uzyskalismy dzięki uprzejmości Instytyty Polskiego  w Sztokholmie.












Wszystkie zdjęcia
Fot.: B. Rawinski / Polska institutet Stockholm

07 października, 2013

„Widmo krąży” Krzysztofa M. Bednarskiego w Narodowej Akademii Sztuk w Kijowie

Wystawa „Widmo krąży” jest kontynuacją idei rzeźbiarskich Krzysztofa M. Bednarskiego wokół „Portretu Totalnego Karola Marksa” oraz „Portretu Zbiorowego” tworzonego w latach 1978-2013. Od początku swojej twórczości Bednarski komentował rzeźbami społeczno-polityczną sytuację w Polsce, tworząc dla niej krytyczne metafory. Marks w wykonaniu Bednarskiego podlega nieustannej reinterpretacji w zależności od kulturowego i społecznego środowiska. Achille Bonito Oliva, kurator wystawy, zwraca uwagę na proces przetworzenia postaci ideologa komunizmu na przedmiot, martwą naturę, co prowadzi do jego desakralizacji. 





Wieloletni proces wykorzystywania głowy Marksa w surrealistycznych scenkach stawia również pytania o polityczną odpowiedzialność artysty i wskazuje na krytyczne powątpiewanie Bednarskiego nad sztuką o jednoznacznej orientacji politycznej. Na wystawie w Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy artysta pokazuje prace obrazujące jego dystans zarówno od ideologii, jak i zniewolonego społeczeństwa.  


Wystawa jest otwarta od  4 do  23 października 2013 


Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości artysty.

03 października, 2013

Popiół i Diament

Dziś mija 55 lat od premiery Popiołu i Diamentu Andrzeja Wajdy. Okazja niezwykła aby przyjrzeć sie plakatom jakie towarzyszyły filmowi w Polsce i na świecie. Na początek krótkie przypomnienie fabuły za portalem filmweb: Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. 



Najcześciej na plakatach można zobaczyć właśnie Krystynę i Maćka, chociaż ten najsłynniejszy plakat wykonany przez Wojciecha Fangora (na zdjęciu powyżej ) jest zupełnie odmienny od innych. Warto przypomnieć sobie to arcydzieło.