26 grudnia, 2013

Z półki kolekcjonera – „Fałszywy Trop” Edmunda Niziurskiego

Dawno na naszych stronach nie gościła ilustracja książkowa, a że czas świąteczny uchylmy worek Mikołaja z 1962 roku. Być może w tym właśnie roku pod wieloma choinkami znalazła się paczka z najnowszą powieścią Edmunda Niziurskiego , ilustrowana przez Bohdana Wróblewskiego pod tytułem „Fałszywy Trop”. Dla pokolenia dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków, Niziurski to postać niezwykle ważna, jako autor powieści dla młodzieży kreował wyobraźnię wielu nastolatków. Pomagały w tym oczywiście wspaniałe ilustracje jakie kiedyś towarzyszyły książkom.  


Wiele z pierwszych powieści Niziurskiego wspaniale ilustrował Bohdan Wróblewski. Artysta ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Był uczniem Jana Marcina Szancera. Wróblewski był autorem ilustracji do wielu publikacji wydanych m.in. w Naszej Księgarni; współpracował z redakcjami czasopism: "Przekrój",  "Szpilki", "Płomyczek" czy "Świerszczyk".Pierwsze wydanie książki z 1961 roku zawiera kilkadziesiąt wspaniałych, ekspresyjnych ilustracji towarzyszących przygodom  zastępowi harcerzy drużynowego Szyrmera, którzy muszą odnaleźć trop innego zastępu ("różowych") . Harcerze wplątują się w szpiegowską historię. .. Do czytania i oglądania.

4 komentarze:

Zwykły dyrektor galerii pisze...

Należy przypomniec, że Niziurskiego genialnie ilustrowali Andrzej Czeczot (Siódme wtajemniczenie) i Bohdan Butenko (Niewiarygodne przygody Marka Piegusa).

M Cottonara pisze...

fajny artykuł, bardzo ciekawy blog .

futrobure pisze...

Zgadzam się z przedmówcą!
Co jak co ale okładka "Fałszywego tropu" genialna. A "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" z ilustracjami Butenki to też było coś.

Andrzej Berg pisze...

Do rozliczania sie, rowniez ze zbiorow sztuki polecam darmowy program pit. Na pewno ulatwi on rozliczenie z fiskusem