29 kwietnia, 2014

ArtSpotting – Mark Rothko w Mad Men



Dzisiaj zaczynamy nasz nowy cykl ArtSpotting, gdzie będziemy „kolekcjonować” dzieła sztuki znalezione na planie filmowym. W wielu filmach i serialach, jako element dekoracji bądź też rzadziej element fabuły pojawiają się obrazy, rzeźby bądź też obiekty designu, które stanowią tło do rozgrywającej się akcji lub co rzadkie, czasami też „grają” w filmie. Będziemy je „kolekcjonować” i przedstawiać u nas nas na blogu. To oczywiście zabawa do której zapraszamy.



Zaczynamy od pracy, która służy jako dekoracja wnętrza nowojorskiego biura jak i „gra” w filmie. W siódmym odcinku drugiego sezonu jednego z najciekawszych seriali ostatnich lat "Mad Men" pojawia się obraz Marka Rothko kupiony przez Berta Coopera jednego z szefów agencji reklamowej Sterling Cooper. Obraz wywołuje poruszenie wśród pracowników, czwórka z nich wkrada się do pokoju Berta aby obejrzeć obraz kupiony za …10 tys dolarów. Niestety nie mogą zrozumieć, dlaczego kilka plam kosztowało tyle pieniędzy („Albo szefowi się to podoba i nam tez powinien albo jest to jeden wielki żart”).  Więcej o swoich motywach mówi sam Cooper w rozmowie ze swoim pracownikiem Harrym Cranem  „Ludzie kupują rzeczy, aby spełnić swoje aspiracje. Jest to podstawą naszego biznesu. Ale tak między nami to obraz ten powinien być wart dwa razy tyle w przyszłym roku”. Znakomite podsumowanie motywów dla których wielu kupuje sztukę.

ArtSpotting powróci.

27 kwietnia, 2014

40 lat z Kleksem

Już niedługo a konkretnie 14 maja obchodzić będziemy 40lecie jednego z najbardziej znanych polskich bohaterów komiksowych – Kleksa. Kleks postać zrodzona z atramentu (i wyobraźni absolwentki warszawskiej ASP Szarloty Pawel) zadebiutował na łamach harcerskiej gazetki Świat Młodych 14 maja 1974 roku. Obok Tytusa, Kajka i Kokosza, Thorgala, Kapitana Żbika czy Profesora Nerwosolka to najważniejsza postać polskiego komiksu i bohater kultury masowej. 

 Znany nam dzisiaj Kleks niewiele miał wspólnego z tym stworkiem, jakiego poznaliśmy 40 lat temu. Ten, którego czytelnicy Świata Młodych poznali w 1974 roku był mniej subtelny, był mniejszy i grubszy i miał trzy czółki (ilustracja poniżej). Tak po raz pierwszy świat ujrzał naszego bohatera.


Jednak to nie jest pierwsza wersja Kleksa. W pierwszej wersji, którą autorka odrzuciła, nie miał w ogóle czułków. Poniżej, (po raz pierwszy w publicznym przekazie?) możecie zobaczyć pierwszą wersję Kleksa.
  



Postać, jaką znamy obecnie, zadebiutowała kilka lat później. Autorka przerysował cała historię od początku pokazując znanego nam już Kleksa w nowym kształcie. Taki już pozostał na zawsze. Poniżej pierwsze pojawienie się Kleksa z wersji albumowej Jonki, Jonka i Kleksa z lat 80tych.


Wszystkie rysunki Szarlota Paweł, tusz na papierze, kolekcja prywatna.