27 kwietnia, 2014

40 lat z Kleksem

Już niedługo a konkretnie 14 maja obchodzić będziemy 40lecie jednego z najbardziej znanych polskich bohaterów komiksowych – Kleksa. Kleks postać zrodzona z atramentu (i wyobraźni absolwentki warszawskiej ASP Szarloty Pawel) zadebiutował na łamach harcerskiej gazetki Świat Młodych 14 maja 1974 roku. Obok Tytusa, Kajka i Kokosza, Thorgala, Kapitana Żbika czy Profesora Nerwosolka to najważniejsza postać polskiego komiksu i bohater kultury masowej. 

 Znany nam dzisiaj Kleks niewiele miał wspólnego z tym stworkiem, jakiego poznaliśmy 40 lat temu. Ten, którego czytelnicy Świata Młodych poznali w 1974 roku był mniej subtelny, był mniejszy i grubszy i miał trzy czółki (ilustracja poniżej). Tak po raz pierwszy świat ujrzał naszego bohatera.


Jednak to nie jest pierwsza wersja Kleksa. W pierwszej wersji, którą autorka odrzuciła, nie miał w ogóle czułków. Poniżej, (po raz pierwszy w publicznym przekazie?) możecie zobaczyć pierwszą wersję Kleksa.
  Postać, jaką znamy obecnie, zadebiutowała kilka lat później. Autorka przerysował cała historię od początku pokazując znanego nam już Kleksa w nowym kształcie. Taki już pozostał na zawsze. Poniżej pierwsze pojawienie się Kleksa z wersji albumowej Jonki, Jonka i Kleksa z lat 80tych.


Wszystkie rysunki Szarlota Paweł, tusz na papierze, kolekcja prywatna.

Brak komentarzy: