23 kwietnia, 2014

Krótka historia wszystkiego - Dżinsy

W krótkiej historii wszystkiego dziś jedna z ikon popkultury XX wieku – dżinsy. Najpierw zajrzyjmy do Wikipedii aby poznać historię podmiotu dzisiejszego wpisu - Dżinsy (ang. jeans) – rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co. z myślą o górnikach i farmerach. Jest to typ spodni sportowych i roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej wykonanej w splocie skośnym. Najczęściej koloru niebieskiego (blue jeans), gdzie barwnikiem był dawniej, pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego pigment Indygo. Współcześnie tkanina z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego (istnieją jednak również wersje zmodyfikowane). Dżinsy dziś tak jak kiedyś mają 4 kieszenie – (dwie z przodu i dwie aplikowane zewnętrznie z tyłu spodni), oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną poniżej paska, ponad kieszenią prawą przednią. Spodnie te ze względu na swoją: wytrzymałość, praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój, zyskiwały począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku, szerokie uznanie wśród młodzieży, stając się najczęściej spotykanym elementem garderoby tej grupy wiekowej. Ze względu na swoją ponadpokoleniową popularność, zyskały status jednej z ikon popkultury XX wieku.

Dżinsy funkcjonują, jako przedmiot kolekcjonerski, pierwsze egzemplarze 501 Levisów są wystawiane w Muzeach Sztuki w ramach kolekcji mody czy desingu a poszukiwane egzemplarze z początku XX wieku mogą osiągnąć ceny kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Do naszej krótkiej historii wszystkiego trafiły jednak, jako przedmiot wykorzystywany w sztukach wizualnych. Najsłynniejsze to chyba te sportretowane przez Andy Warhola i wykorzystane, jako okładka płyty „Sticky Fingers” Rolling Stonesów, w wersji oryginalnej z wklejonym rozpinanym rozporkiem. 
Drugi egzemplarz w naszej kolekcji to praca Josepha Beuysa – The Orwell Leg: Trausers for the 21st century. Praca powstała w 1984 roku w edycji 35 sztuk.

Ostatni egzemplarz dżinsów to praca Szymona Kobylarza, który w swoim autoportrecie wykorzystał jeansy (własne?) i umieścił je jako obiekt zawieszony na płótnie.Jeśli znacie jakieś inne dżinsy w sztuce. Dajcie znać.

Brak komentarzy: