10 czerwca, 2014

Tarasin, Mikulski, Winiarski, Lenica i…Christa na aukcji w AgrzeCiekawą ofertę sztuki polskiej przygotowała na najbliższą (15 czerwca) aukcję Agra Art. Już od jakiegoś czasu Agra na swoich aukcjach łączy w jedną ofertę sztukę wielu okresów (nie dzieląc na sztukę dawną i współczesną) przez co na aukcje bardzo często trafiają obiekty wyjątkowe i unikalne. Można by rzec, że na aukcjach mogą się spotkać kolekcjonerzy różnych pokoleń i każdy znajdzie coś dla siebie. U nas emocje zaczęły się jednak w połowie katalogu, bliżej współczesności.

Moim głównym faworytem jest jeden z piękniejszych obrazów Kazimierza Mikulskiego pt Główna wygrana z 1965 roku, piękna, duża, efektowna praca łącząca elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Wyjątkowy jest tez Fragment Jana Tarasina z 1973 roku.

Wśród oferty sztuki współczesnej wyróżniają się płótna Alfreda Lenicy, praca Henryka Stażewskiego czy Ryszarda Winiarskiego. Wyjątkowej urody jest Baronesa Tadeusza Brzozowskiego z 1980 roku.
Aukcje zamykają dwie plansze (na każdej naklejone po dwa paski) z komiksu Na tropach Pitekantropa Janusza Christy. Dwie specjalistyczne aukcje dotyczące komiksu i ilustracji, jakie przeprowadziła warszawska Dessa doprowadziły do wykreowania zainteresowania tym obszarem kolekcjonerstwa. Tym razem w ofercie dostajemy dwie plansze z przygód Kajtka i Koka i ich podróż dookoła świata w poszukiwaniach Pitekantropa. Podróż dwójki bohaterów przez kilka kontynentów umożliwiła Januszowi Chriście pokazania wielu kultur z charakterystycznymi dla nich przywarami. Plansze z tego komiksu to festiwal wspaniałych rysunków marynistycznych, militarnych, rodzajowych z całą masą elementów kultury popularnej.Na zdjęciach odpowiednio prace Kazimierza Mikulskiego, Jana Tarasina, Alfreda Lenicy, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Janusza Christy dzięki uprzejmości Agry Art.

Brak komentarzy: