30 września, 2014

Obraz Jana Matejki na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

Powoli wchodzimy w najgorętszy okres aukcyjny roku. Będziemy śledzić propozycje domów aukcyjnych i obserwować, jakie prace rozpalą zmysły kolekcjonerów i miłośników sztuki. Już niedługo, bo 9 października na aukcji dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art licytowany będzie obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Jana Matejki. Ponad rok temu, w marcu 2013 komentowaliśmy sprzedaż „Nocnych przygód Jana Olbrachta” twierdząc, że ten kto zapłacił milion zrobił dobry interes. Wycena najnowszej propozycji aukcyjnej Matejki chyba potwierdza naszą opinię. Zobaczymy jaką cenę dzieło tego artysty osiągnie tym razem. 
Zaledwie kilka olejnych obrazów Matejki znajduje się w prywatnych zbiorach. Prawie cała jego twórczość należy do polskich muzeów. Na aukcjach pojawiają się zazwyczaj szkice lub niewielkich rozmiarów prace, dlatego prezentowany w Domu Aukcyjnym Polswiss Art „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci” jest wydarzeniem na polskim rynku sztuki. Dzieło zaledwie 24-letniego wówczas Jana Matejki, powstało w 1862 roku, wtedy też artysta namalował jedno z jego najwybitniejszych dzieł - „Stańczyka”. Obraz przedstawia synów krakowskiego właściciela ziemskiego Romana Włodka ujętych en-face, w pełnej postaci.
W pozostałej ofercie znajdziemy prace Wojciecha Fangora. Jego obraz „MA84” z 1974 roku licytowany będzie od 250 000 zł.  W katalogu jest też kilka obrazów ze szkoły paryskiej, Zygmunta Menkesa, Szymona Mondzaina i Henryka Haydena, jak również wybitnych dzieł polskiej sztuki XIX i pocz. XX w. jak „Powrót przed zmierzchem” autorstwa Alfreda Wierusza Kowalskiego, pełen zadumy pejzaż z kapliczką Jacka Malczewskiego czy patriotyczny obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny z morzem”. Na uwagę zasługuje zawarta w katalogu oferta sztuki współczesnej: "Figura hieratyczna" Jana Lebensteina, obrazy olejne Jerzego Nowosielskiego, kompozycja Stefana Gierowskiego oraz tryptyk Leona Tarasewicza.Wszystkie obrazy z katalogu październikowej Aukcji Dzieł Sztuki można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art, w Warszawie przy ul. Wiejskiej 20, trwającej od 26 września do 9 października. 

Zdjęcia prac oraz ich opis za Domem Aukcyjnym Polswiss Art

Brak komentarzy: