22 października, 2014

20819 dni lub 57 lat z Tytusem Romkiem i Atomkiem29,979,360 minut temu kupując w kiosku Świat Młodych nie można było nie zauważyć, iż wygląda on trochę inaczej niż zwykle. Zamiast szpalty z tekstem  na pierwszej stronie były rysunki z dymkami. Wtedy nie można było nazywać tego komiksem tylko historyjką obrazkową. Po raz pierwszy ukazała się historyjka z przygodami dwóch chłopców i małpki autorstwa Henryka Chmielewskiego, historyjka, która stała się jednym z najważniejszych komiksów polskich (o ile nie najważniejszym), opowieścią, która stworzyła jedne z najbardziej rozpoznawalnych ikon polskiej kultury masowej. Dzisiaj mija 57 lat od tej chwili.  Jak do tego doszło? Oddajmy głos twórcy, Papciowi Chmielowi:
„Rysowanie komiksu chodziło za mną od lat. Ale tworzenie bez szans na wydrukowanie gdziekolwiek, nie stwarzało podniety do rysowania. Narysowałem 10 odcinków historyjki obrazkowej pod tytułem Romek i A'tomek. Rysunki czarno białe w formacie a3. Teksty umieściłem w dymkach wzorem amerykańskich komiksów. Bohaterami komiksu zostali tytułowi chłopcy Romek i A’tomek. Temat kosmiczny najłatwiejszy do fantazjowania, każdy chwyt dozwolony, można popuścić wodze wyobraźni. Chłopcy zwiedzają wystawę rakiet, niechcący jedną uruchamiają i wylatują w kosmos. Okazuje się ze w rakiecie znajduje się małpka doświadczalna imieniem Tytus. Następnie szereg wesołych przygód i szczęśliwy powrót do domu. 

Nie miałem jeszcze wyraźnie opracowanych charakterów postaci a nie wykluł się pomysł z uczłowieczaniem Tytusa. Leżało to dzieło w redakcji, niby się podobało ale nikt nie miał odwagi wydrukować. Redaktor naczelny wolał nie ryzykować utraty posady poprzez puszczenie w piśmie komiksu. Tymczasem ni z tego ni z owego Związek Radziecki przychodzi mi z pomocą. Dnia 4 października 1957 r ZSRR wystrzeliwuje w kosmos pierwszego w świecie satelitę ziemskiego Sputnik. Konsternacja w redakcji. Trzeba coś napisać na temat sputnika i kosmosu. A tu proszę leży gotowa historyjka obrazkowa (słowa komiks nie należało używać). Kolegium redakcyjne w wielkim strachu decyduje. Puszczamy!”*

22 października w numerze 85 na pierwszej stronie Świata Młodych ukazuje się Romek i A’tomek.

Tak narodziła się historia, która szczęśliwie trwa do dzisiaj. Wszystkieg najlepszego!


*Fragment biografii Henryk Chmielewski „Tytus Zlustrowany”
 

Brak komentarzy: